Můj příběh aneb jak se z lékařky stala pacientka

Jsem expertka na léčbu neplodnosti, lékařka s nadstavbovou atestací z oboru Reprodukční medicíny a nyní již i šťastná maminka dvou krásných dětí. Strastiplnou cestou za vytouženým miminkem jsem si sama prošla.

Po mé osobní zkušenosti se na neplodnost dívám celostně a provázím ženy v jejich cestě za vysněným dítětem. Dělím se s nimi o své vědomosti a zkušenosti a  pomáhám jim nad neplodností zvítězit!  

Konečně!

Konečne se i v našem domě rozléhá dupot dětských nožiček a veselý dětský smích. Mám dnes 2 přenádherné, těžce vybojované dětičky. Vyhrála jsem nad neplodností! A to se léčbou neplodnosti doslova a do písmene živím. Jsem lékařka, atestovaná reprodukční gynekoložka a neplodnost znám zprava zleva, shora i zdola......a nyní po mé osobní zkušenosti ji ale znám i srdcemduší.

Moje osobní zkušenost mně změnila, vyformovala.

Stala se ze mě lékařka, která nevidí jen nález na ultrazvuku, počty získaných vajíček nebo výsledky genetiky. Vidím za každým párem i to, co je očím skryto. Rozumím těm temným údolím, ve kterých se dost možná nyní nacházíte i vy.

A vím jak je pro vás důležitá podpora!

 Lidská reprodukce je velká věc. Čím o ní vím víc, tak tím k ní mám stále větší a větší respektobdiv zároveň. Moderní západní medicína umí takřka „zázraky“, ale bez harmonie těla a duše to prostě nejde! Dnes jsem za svou trnitou cestu vděčná. Svoji práci můžu nyní skutečně dělat srdcem a žít svůj život v radosti a naplnění! Nebylo tomu ale tak vždy….

Pragmatická lékařka

V roce 2013 jsem již byla zkušenou lékařkou s evropskou atestací z oboru gynekologie a porodnictví, pracovala jsem jako vedoucí lékařka ambulance centra asistované reprodukce a intenzivně jsem se připravovala na získání nadstavbové atestace z oboru Reprodukční medicína. Byla jsem velmi ambiciózní, v odborných časopisech jsem publikovala jeden článek za druhým a měla jsem proježděné konference po celé ČR i ve světě. Západní „moderní“ medicína mi jednoznačně dávala smysl a tak jsem jí i pragmaticky praktikovala. V roce 2013 se ale stala ještě jedna věc…. šťastná náhoda propojila mou životní cestu s tou Davidovou.

Boj o miminko aneb když „čáp“ nepřilétá….

Davidem nám již při našem seznámení bylo značně přes 30 let, cítili jsme spolu velké souznění a tak netrvalo dlouho a shodli jsme, že chceme být tři. Na první pohled ideální situace…. vždyť  kdo jiný ví o otěhotnění víc než přímo specialista pro léčbu neplodnosti? Žádné tápaní v plodných a neplodných dnech, žádné rozpaky nad otázkou zda proběhla nebo neproběhla ovulace…všechno nalinkované, perfektně načasované…..neúspěch naprosto vyloučen! Jak moc jsem se tehdy mýlila!

Vědomosti versus realita života

Ano vědomosti by tady byly…. ale osud si s námi leckdy zahrává a rozdává mnohokrát hodně tvrdé rány! A ano dostala jsem je i  já….a ne jednu, ani dvě…. ale spoustu. S otěhotněním po vysazení antikoncepce nebyl problém, otěhotněla jsem prakticky na první pokus. Ale v 11-tém týdnu těhotenství přišla tvrdá rána a miminko se přestalo vyvíjet.

Diagnóza: Missed abortion….

….to my lékaři vidíme tolikrát, tolikrát jsem to i já ve své praxi diagnostikovala a oznámila mamince…. ale nikdy jsem si nedokázala představit, kolik bolestizoufalství tato slova sebou nesou. Zřítí se vám celý svět…. to nyní již vím….. a mně se zřítil svět ještě dvakrát.  A bolelo to čím dál víc….

Pátrání po příčině

S Davidem jsme absolvovali snad všechny možné i nemožné vyšetření, ale žádný z testů neprokázal jasnou příčinu neplodnosti. Pro pragmatickou lékařku, co chce léčit konkrétní problém, obrovské zklamání…. Po třetím potratu  jsem Davida přesvědčila, že podstoupíme umělé oplodnění (IVF).  No nebyl z toho nadšený, ale hrdinsky šel do toho se mnou.

První IVF dopadlo úplně špatně – všechna vytvořená embrya byla geneticky poškozena.

druhé IVF přineslo úspěch a geneticky zdravá embrya. Radost však velice záhy vystřídalo obrovské zklamání z neúspěšného kryoembryotransferu a ani radost nad dvěma čárkami na těhotenstkém testu po druhém kryoembryotransferu netrvala dlouho… ukázalo se, že se jedná o mimoděložní těhotenství a byla nutná laparoskopická operace a kompletní odstranění jednoho vejcovodu.

Zrození bojovnice

V té době jsem již byla psychicky skutečně na dně a neustále mě pronásledovala myšlenka, že co když nebudeme mít nikdy štěstí, co když to nikdy neklapne? Jsem od přírody „bojovnice“, a i když plamínek naděje stále více a více vyhasínal, tak ta malá bojovnice ve mně se vzdát rozhodně nehodlala. Chladná, exaktní, moderní západní medicína (ke které IVF rozhodně patří) se mi zdála, že nemůže vyhojit všechna ta bolestivé místa v mé duši. A ona mysl a tělo jsou skutečně dvě propojené nádoby…. jedno bez druhého nemůže fungovat.

Alternativní podpůrná léčba

Začala jsem tehdy proto intenzivně věnovat i alternativní podpůrné léčbě. Pronikla jsem do tajů tradiční čínské medicíny, včetně akupunktury. Změnila jsem svůj životní styl -  chodila jsem pravidelně na fyzioterapeutické masáže, cvičila hormonální jógu a změnila své stravovací návyky. Léčení duše by však nebylo úspěšné, kdybych po svém boku neměla Davida. V nejtěžších chvílích se ukázalo, jak potřebná je podpora milujícího partnera. On mi dával pocit „zakořenění“….i když s námi jednotlivé neúspěchy těžce mávaly (tak jak se ohýbají větve ve vichřici)….ty kořeny byly pevně v zemi a byly odhodlané všechno ustát.

Čáp přilétá

A ustály a nakonec nám třetí kryoembryotransfer konečně dal náš vytoužený poklad, našeho Enea. Ta radost z jeho narození byla a stále je nepopsatelná. V červenci minulého roku se naše rodina rozrostla o dalšího člena – narodil se nám Pietro a bohužel ani jeho početí nebylo zadarmo. Uspěli jsme až po třetím kryoembryotransferu….Pietro byl naše poslední embryo! Ale on to zvládl!  Dnes již máme 2 děti a jsme nesmírně vděční, že jsme to dali!

Jsme na jedné lodi

Toto je můj  příběh….. ten váš bude jistě jiný…. ale touha po dítěti, zoufalství z neúspěchů, nevyhnutná potřeba podpory (v různých podobách)  a nesmírná radost z vytouženého úspěchu…. to je to co nás pojí, to máme společné! Ja vám rozumím, protože jsem si tím vším sama prošla. Jsem na sebe hrdá, že jsem to nevzdala a nyní se těším z kompletní rodiny! Mé zkušenosti mě zformovaly, změnily! Stala se ze mě lékařka, která se na problematiku neplodnosti dívá hodně celostně, vidí jí v mnoha souvislostech a moc dobře rozumí potřebě harmonie těla a duše. Rozumím těm temným údolím, ve kterých se dost možná nyní nacházíte i vy. Vím, jak je pro vás důležitá podpora! A tu vám nabízím! Chci se s vámi podělit o své vědomosti a  zkušenosti a dovést vás až do vytouženého cíle. Možná je blíž než si myslíte….

Podání pomocné ruky

V mých eBoocích vám poskytnu komplexní pohled na neplodnost i na její příčiny. Nabídnu vám široké možnosti terapie od velice šetrných, přirozených postupů až po ty nejsložitější, které asistovaná reprodukce dnes nabízí.

Velmi srozumitelně vás zorientuji v celé problematice. Je jedno, zda se bude jednat o podporu přirozeného otěhotnění, klasické IVF s vlastními reprodukčními buňkami, IVF cyklus s darovanými vajíčky, pomoc při řešení problematiky opakovaného potrácení nebo endometriózy, nebo zda budete potřebovat využít služeb surogátní (náhradní) matky.

Naučím vás vidět váš problém očima lékaře.  Srozumitelně vám vysvětlím jednotlivé pojmy, co je v daných fázích procesu léčby neplodnosti důležité a na co rozhodně nezapomenout. Vysvětlím vám,  co je kdy důležité udělat a co je jen zbytečné „tahání peněz z kapsy“ reprodukční klinikou. Mým přáním je podat vám návod na maximalizování vašich šancí na úspěšné otěhotnění….aby už brzy i ve vašem domě byl slyšet ten vytoužený dupot rozdováděných dětských nožiček….