Proč jsem se rozhodla psát blog aneb „Doktorko, zase jste se zakecala!“:-)

Jsem 4. rok po ukončení medicíny a dostalo se mi toho „privilegia“ již samostatně pracovat na Příjmové gynekologické ambulanci. Sedí u mě paní – říkejme jí třeba paní Nováková. Ještě před chvilkou si představovala, jak bude kupovat kočárek, jak bude vybírat tu nejkrásnější výbavičku pro miminko a jak si bude každé ráno hladit rostoucí bříško. Vše se rázem změnilo….bez varování a bez smilování…..

MISSED ABORTION vyslechla si ode mě.

Srdíčko, co ještě včera na kontrole veselo ťukalo, nyní přestalo a už nikdy nebude. Ještě před minutou budoucí maminka se nyní změnila na pacientku se zamlklým těhotenstvím.

Sedí u mě…..hledí nepřítomně do dálky….oči jsou ještě suché…mozek zatím tuto tvrdou ránu osudu odmítá přijmout! Ale nepotrvá dlouho a slzy potečou….jsou na krajíčku….a se slzami přijdou i palčivé otázky….co teď? Co dál?

Bolest se zhmotňuje!

Dívám se na pani Novákovou a její bolest se zhmotňuje, vzduch v ambulanci těžkne a ona čeká na má slova…..je to moment, kdy cítím svou povinnost…ne povinnost není to správné slovo! Cítím velkou potřebu podat jí v tento moment pomocnou ruku!

Chci jí všechno vysvětlit!

Říct jí, že to co jí právě potkalo, se stává často. Že není jediná! Chci jí vysvětlit možné příčiny a především naplánovat vyčištění dutiny děložní tak, aby vše proběhlo bez komplikací a vyvarovaly jsme se možným potížím při otěhotnění v budoucnu. Chci jí doporučit vyšetření, která by měla neprodleně po výkonu následovat (více o správném postupu po prodělaném prvním potratu si můžete přečíst v mém článku – Když se to stane poprvé). Chci ji psychicky podpořit a vehnat jí opět vítr do plachet a navrátit jí naději, že to příště dopadne dobře.

Je toho tolik, co bych jí chtěla sdělit……

A tak začínám mluvit! Čím víc mluvím, tím víc se mě ptá….a je to tak správně…má přece na to nárok! Mluvím dál a snažím se ignorovat ten otrávený obličej sestry za zády paní Novákové. Převrací významně oči a div, že si neklepe na čelo…..posunky mi ukazuje na děsivou hromadu karet pacientek, co čekají v čekárně.

15 minut a ani o ťuk více!

Jen na vysvětlenou … když sedíte na Příjmové gynekologické ambulanci, tak máte na pacientku vyhrazeno 15 minut! Je jedno, jestli paní sdělujete, že právě potratila, nebo se jedná o babičku, které z kontrolního odběru děložní sliznice vyšel karcinom. Je jedno, že se jedná o ženu s podivnou cystou na vaječníku, kterou vidíte ve své praxi poprvé…..čas je přesně daný – 15 minut a ani o ťuk více.

 

Na pacientku máte 15 minut!

A už vůbec se nepočítá s tím, že by se vám v ambulanci mohla objevit i žena s masivním vaginálním krvácením nebo žena, které prasklo mimoděložní těhotenství, má bolesti břicha, kolabuje a musí okamžitě na sál. I tyto akutní případy musíte rychle vyřešit….a ideálně se při všem usmívat, vše pečlivě vysvětlit, všechno dělat přesně v stanoveném čase a při předání služby v 15:45 mít čistý stůl…..

„Doktorko, to jste se zase ale zakecala!“

Paní Nováková se na mě dívá, děkuje mi za trpělivost a zdrceně odchází. Zavřou se za ní dveře a sestra jen  zdvihne obočí a říká: „Doktorko, to jste se zase ale zakecala!“ A zakecání se je v tak našponované pracovní době takřka trestním činem. Cítím se provinile a svou pozornost raději rychle obracím k další pacientce. Není čas na empatii, emoce nebo nedej bože na podání podrobnějších informací.

A toto je každodenní realita lékařského povolání!

Takto jsem si to teda při svém studiu rozhodně nepředstavovala. Podle mého názoru jsou informace velmi důležité. Přece, i když si jdete kupovat například nové auto, tak pátráte po všech dostupných informacích a věnujete se při jeho výběru i sebemenším detailům. Celé dny procházíte internetové stránky, studujete diskuze na toto téma, navštívíte několik prodejců, do svého budoucího auta si nastoupíte a ideálně se v něm i provezete …. uděláte vše proto, abyste nešlápli vedle a auto, které nakonec koupíte, bylo skutečně pro vás to nejlepší!

A mají se v otázkách vašeho zdraví dělat nějaké kompromisy?!

Podle mého názoru máte nárok na kompletní až detailní informace o jakékoliv oblasti vašeho zdraví, která vás zajímá. Internet je dnes plný informací. Informace v něm jsou, ale velice zavádějící a rozporuplné.

Diskuzní fóra

Existuje i mnoho diskuzních fór, kam se se svými otázkami můžete obrátit. Bohužel zde si radí navzájem většinou sami pacienti. Chybí jim ucelený lékařský nadhled na celou problematiku. Dokonce i já sama jsem párkrát při řešení vlastních problémů s otěhotněním na diskuzní fóra zabloudila. Hledala jsem zde odpovědi na palčivé otázky, které mně trápily. Vždy to skončilo katastrofou….nikdy jsem na diskuzních fórech jasné odpovědi nenašla….co jsem však našla vždy byla ještě větší nejistota a zmatenost!

Dostatek informací = správné rozhodnutí

Na počátku mé kariéry bylo nejdůležitější poskytnout ženám dostatek informací, aby se mohly zodpovědně a správně rozhodnout.  Pak nastalo mé období temna (můj příběh čtěte zde)…..a potíže s otěhotněním neměly zdánlivě konce. Na vlastní kůži jsem pocítila, jak touha po dítěti dokáže být silná a jak zoufalství z neúspěchů dokáže být hluboké.

Zjistila jsem, že to všechno není jen o informacích.

Nyní již vím, jak důležitá je empatie a citlivá podpora na každém kroku celé někdy zdánlivě nekonečné cesty za vysněným dítětem. Moje osobní zkušenosti mě zformovaly, změnily! Stala se ze mě lékařka, která se na problematiku neplodnosti dívá hodně zeširoka, vidí jí v mnoha souvislostech a moc dobře rozumí potřebě harmonie těla a duše.

Chci se s vámi podělit o mé vědomosti a zkušenosti a dovést vás až do vytouženého cíle.

vlastní trnitá cesta za kompletní rodinou mě krůček po krůčku dovedla až sem. Rozhodla jsem se nyní své bohaté osobní a profesní zkušenosti zúročit. Napsala jsem pro vás zatím 2 eBooky – eBook ZDARMA Když čáp nepřilétá a placený eBook Tajemství přirozeného početí. Na mém blogu, v již napsaných eBoocích a v dalších, které mám v plánu napsat vám chci podat velice komplexní pohled na neplodnost i na její příčiny. Chci vám nabídnout široké možnosti terapie od velice šetrných, přirozených postupů až po ty nejsložitější, které asistované reprodukce dnes nabízí. Velice srozumitelně vás zorientuji v celé problematice. Je jedno, jestli se bude jednat o podporu přirozeného otěhotnění, klasické IVF s vlastními reprodukčními buňkami, IVF cyklus s darovanými vajíčky, pomoc při řešení problematiky opakovaného potrácení nebo endometriózy, nebo zda budete potřebovat využít služeb surogátní (náhradní) matky.

Naučím vás vidět váš problém očima lékaře.

Srozumitelně vám vysvětlím jednotlivé pojmy, co je v daných fázích procesu léčby neplodnosti důležité a na co rozhodně nezapomenout. Vysvětlím vám, co je kdy důležité udělat a co je jen zbytečné „tahání peněz z kapsy“ reprodukční klinikou. Mým přáním je poskytnout vám návod na maximalizování vašich šancí na úspěšné otěhotnění….aby už brzy i ve vašem domě byl slyšet ten vytoužený dupot rozdováděných dětských nožiček….

 

Jsem expertka na léčbu neplodnosti, lékařka s nadstavbovou atestací z oboru Reprodukční medicíny a šťastná maminka dvou krásných dětí. Strastiplnou cestou za vytouženým miminkem jsem si sama prošla. Nyní se na neplodnost dívám celostně a provázím ženy na jejich cestě za vysněným dítětem. Dělím se s nimi o moje vědomosti a zkušenosti a pomáhám jim nad neplodností zvítězit! Jsem autorkou eBooku Tajemství přirozeného početí >>, který se stane vašim spolehlivým průvodcem na cestě k vytouženému miminku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.