Clostilbegyt – víte, kdy se z přítele stává nepřítel? Někdy stačí opravdu málo…

Kdybych neměla na rukou chirurgické rukavice a v ruce ultrazvukovou sondu, tak si určitě přetřu oči a podívám se znovu… tak ještě jednou pečlivě počítám JEDEN, DVA, TŘI, ČTYŘI, PĚT, ŠEST… no je jich tak skutečně ŠEST! Nepletu se! ŠEST miminek na ultrazvuku a ŠEST ťukajících srdíček v 10-tem týdnu těhotenství. A to paní Romana (dnes jí budeme tak říkat) tvrdí, že se o miminko s manželem pokoušeli přirozeně! No nějak se mi to nezdá…

Vyptávám se dál, zda přeci jen k miminku něčím nepomáhali, zda nebrala nějaké léky? A pak to přijde… prý brala pouze na začátku cyklu 5 dnů 1 tabletu denně toho léku Closti-cosi (si nemůže vzpomenout jak se přesně jmenuje)! A pak už nic… a jedním dechem se mě ptá, že jak to vypadá? Že se tvářím nějak překvapeně?! No jo… překvapení nad šesterčaty se ukrývá skutečně těžce! :-/

Tak jí natočím ultrazvukový monitor, všechno jí ukazuji, společně počítáme jedno miminko po druhém, jedno ťukající srdíčko za druhým… a spolu napočítáme ŠEST. Paní Romana zbledne a udělá se jí nevolno… sestřička přispěchá se sklenicí vody a nohy nahoru! Když se paní Romaně vrátí barva a popadne dech… upře na mě ty své krásné zelené oči a ptá se: „Jak je to probůh možné? S manželem se o miminko snažíme již 2 roky a menstruaci mám zcela nepravidelně! Pan doktor mi dokonce řekl, že vůbec neovuluji, že mám PCO syndrom! A že teď to jen tím Closti-cosi jenom tak polechtáme a uvidíme… jak je to možné? Co se stalo? A co teď?“

Jste zvědavé? Tak se pojďme společně podívat, že co se to vlastně stalo!

Paní Romana užívala na podporu ovulace Clostilbegyt. Ale dříve než ubohý Clostilbegyt proklejeme jako nejhorší zlo všech zel, tak si řekneme, že Clostilbegyt sám za její šesterčata nemůže. Stalo se to, co se bohužel i dodnes stálá celkem často. Clostilbegyt byl nasazen správně a oprávněně, ale neproběhlo důsledné odsledování reakce vaječníků paní Romany na jeho podání. V tom je kámen úrazu!

Nesprávná následná péče, udělala z velkého pomocníka k ovulaci rázem nepřítele číslo jedna!

 

Víte co… pojďme si o Clostilbegytu povědět více! Ať se vy co Clostilbegyt užíváte anebo budete někdy v budoucnu užívat vyvarujete chybám v jeho užívání.

Když se snažíte o miminko přirozenou cestou, tak nevyhnutnou podmínkou úspěchu je přítomnost ovulace.

Bez ovulace je otěhotnění nemožné!

V první polovině ženského menstruačního cyklu (v tzv. folikulární fázi) dochází za normálních okolností k vybrání hlavního (dominantního) folikulu. Tento folikul narůstá až do velikosti cca 22-24 mm a poté zhruba na 14 den menstruačního cyklu praská = dochází k ovulaci. Při ovulaci se z dominantního folikulu uvolní vajíčko, které je nasáto vejcovodem a těší se na své oplození.

POZOR: Mezi ženami jsou velké individuální odchylky, kdy přesně dochází k ovulaci. Jsou ženy, které běžně ovulují 10-ty den cyklu a zrovna tak je normální i ovulace na 18-20- ty den cyklu. O tom jak zjistit zda a kdy přesně ovulujete píši podrobně ve svém eBooku Tajemství přirozeného početí. V eBooku naleznete i podrobné informace jak nárůst dominantního folikulu a ovulaci samotnou správně podpořit a jak správně načasovat pohlavní styk, aby jste se s partnerem přesně strefili do vašeho plodného období.

V případě, že folikulární fáze neproběhne správně, tak nedojde k selekci dominantního folikulu, což povede k anovulaci (nedojde k ovulaci). V překladu do lidské řeči, nedojde k nárůstu toho hlavního velikého folikulunedojde ani k jeho prasknutí a tím pádem k uvolnění vajíčka, které by mohlo být oplodněno. Při nepřítomnosti vajíčka (= bez ovulace) je otěhotnění nemožné!

Existuje víc příčin, proč k tomuto může dojít.

I u žen, které menstruují pravidelně, může ovulace čas od času zazlobit. Pravidelnou menstruaci ovlivňuje stres, užívání některých léků (např. antidepresiv), výkyvy na váze (prudce směrem dolů a nahoru) a přetěžování organismu. Většinou se po vyřešení vyvolávající příčiny menstruační cyklus vrátí k normálu.

V případě, že máte menstruační cyklus výrazně nepravidelný, tak se bude jednat o hlubší problém a návštěva v gynekologické ambulanci bude nevyhnutná. Více se o důležitosti pravidelné menstruace dočtěte v mém eBooku Když čáp nepřilétá anebo i Tajemství přirozeného početí

Léky na podporu nárůstu dominantního folikulu = pomocníci k ovulaci.

Pojďme se nyní věnovat situaci, když má žena nepravidelný menstruační cyklus, zjistí se, že k ovulaci buď vůbec nedochází anebo k ní dochází velmi nepravidelně. V prvním kroku je na podporu ovulace vhodné zkusit využít sílu bylin, potravinových doplňků a změnit životní styl. Když, ale ani po několika měsíční kúře se nepodaří dosáhnout růstu dominantního folikulu, tak je na místě již zvážit, zda nepodpořit růst dominantního folikulu léky.

Než začnete užívat jakékoliv léky na vyvolání a podporu ovulace, je nutné podstoupit lékařské vyšetření a poradit se se svým ošetřujícím lékařem. Rovněž je důležité přestat léky užívat, pokud by se dostavily některé vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, deprese, apod.

Lék, který se nejčastěji předepisují na podporu ovulace, je právě Clostilbegyt.

Tento přípravek patří mezi nejhojněji užívané léky na podporu ovulace. Někdo na Clostilbegyt nedá dopustit, ale léčba Clostilbegytem má i mnoho svých odpůrců.

A není se co divit, protože Clostilbegyt dokáže být skvělým pomocníkem při anovulaci, ale na druhé straně, pokud se nasadí nesprávně, tak dokáže napáchat mnoho škod….

Pojďme se tedy na Clostilbegyt (CC) podívat podrobněji!

Patří k historicky nejstarším preparátům na podporu ovulace. Obsahuje clomifen citrát. Patří do skupiny antiestrogenů. Účinek CC spočívá v tom, že CC zablokuje receptory pro estrogeny. Tělo si to vyhodnotí jako, že má málo estrogenů… a na to aby jejich hladinu zvedlo se do krve vyplaví z hypofýzy vyšší dávka folikulostimulačního hormonu (FSH) a ten povede k nárůstu folikulů. V ideálním případě se vyselektuje pouze jeden dominantní folikul a ten povede k ovulaci (tak jak tomu je normálně při zdravě fungujícím menstruačním cyklu).

Zde je na místě důležité upozornění!

Na zvýšenou hladinu FSH někdy vaječník zareaguje i nárůstem 2 i více folikulů. Odpověď vaječníku na zvýšenou hodnotu FSH je bohužel vysoce individuálnínelze jí nijak předpovídat. Nárůst více folikulů je při přirozené snaze o graviditu nežádoucí, protože se tím výrazně zvedá šance na vícečetné těhotenství. Vzpomeňte si na naší paní Romanu! Jí stačila pouze 1 tableta CC denně na to aby jí narostlo 6 dominantních folikulů, které poté společně zovulovaly a byly úspěšně oplozeny.

V případě stimulace vaječníků s cílem vajíčka odebratoplodnit mimo tělo ženy je naopak tento efekt velice žádoucí (nyní pro vás připravuji eBook, který se „umělému“ oplodnění bude věnovat skutečně podrobně). Reakce na CC u jednotlivých žen jsou vysoce individuální – u některých žen již při malé dávce CC dojde k nárůstu více folikulů a naopak jsou ženy, které nezareagují ani na nejvyšší možnou dávku CC. Problém je, že odpověď vaječníků na CC se nedá předpovídat. Nicméně s Clostilbegytem se dá krásně pracovat… a my si řekneme jak!

Na to, aby bylo skutečně nasazení CC prospěšné, je nutno dodržovat několik důležitých pravidel:

  • 1
    Clostilbegyt se nasazuje pouze při prokázané anovulaci.
    CC se nasazuje pouze ženám, které skutečně neovulují. U některých žen (zejména ženy s delším menstruačním cyklem) dochází k ovulaci později (klidně i 16-18 den cyklu nebo dokonce i později). Při kontrole u vašeho gynekologa, která se běžně dělá kolem 8-12 dne cyklu, se může zdát, že žádný dominantní folikul nenarůstá a že tím pádem bude cyklus anovulační. Zde jsou nutné opakované kontroly na ultrazvuku, aby se zachytil i pozdější nárůst dominantního folikulu. V této situaci velmi pomáhá, když žena provádí symptotermální metodu, která pozdější ovulaci dokáže spolehlivě odhalit. Více o symptotermální metodě si můžete přečíst v mém eBooku Tajemství přirozeného početí
  • 2
    Clostilbegyt nasadit v nejnižší možné dávce.
    CC se vždy nasazuje v nejnižší možné dávce a to 1 tbl. denně po dobu maximálně 5 dnů. Zvyšování dávky až na 1-1-1 je možné při ultrazvukovém potvrzení, že na nižší dávku nereagujete.
  • 3
    Nasazení od počátku menstračního cyklu.
    CC by se ideálně měl nasadit hned od počátku menstruačního cyklu. Já mám nejlepší zkušenosti s nasazením od 2. (maximálně od 3. dne cyklu). Brzké nasazení CC vede častěji ke správnému nárůstu dominantního folikulu a je šetrnější i pro děložní sliznici, která má delší dobu na svou regeneraci. Celkově CC však s děložní sliznicí není velký kamarád (více si přečtěte v nevýhodách CC)
  • 4
    Nejdůležitější ze všeho - VŽDY se musí provést ultrazvuková kontrola vaší reakce na Clostilbegyt!
    A nyní následuje nejdůležitější bod ze všech! Je nevyhnutné vždy provést ultrazvukovou kontrolu, jak na CC reagujete. Kontrola se provádí na 8-10 den cyklu a řekne nám, zda jste na CC správně zareagovala, kolik narůstá folikulů a zda vám při přirozené snaze o otěhotnění nebudou hrozit třeba šesterčata tak jako to bylo u paní Romany.
  • 5
    Nasazení progesteronových preparátů POUZE po jednoznačně potvrzené anovulaci!
    Když první ultrazvuková kontrola neprokáže nárůst ani jednoho folikulu, je i přesto vhodné stav zkontrolovat s odstupem 4-5 dnů a až poté na zcela jednoznačně potvrzený anovulační cyklus nasadit některý z progesteronových preparátů. Nasazení progesteronových preparátů v anovulačním cyklu vám sice nepomůže otěhotnět, ale pomůže vám, aby následující menstruace přišla včas a abyste neztrácely svůj drahocenný čas na její vyčkávání. Menstruace bez ovulace a bez progesteronové podpory se totiž může opozdit i o několik měsíců!
  • 6
    A ještě jednou velké POZOR při nasazovaní progesteronových preparátů. Smí se nasadit až po jednoznačně proběhlé ovulaci!
    A další POZOR! Někdy je běžná praxe nasadit do druhé poloviny menstruačního cyklu na podporu otěhotnění progesteron. V případě, že berete CC a ještě k tomu neproběhne ultrazvuková kontrola, tak vůbec nevíme, zda došlo k nárůstu dominantního folikulu nebo ne. Když by folikuly narůstaly a před nasazením progesteronu ještě nestihly zovulovat… tak máme zaděláno na pořádný problém! Nasazením progesteronu se ovulace zablokuje. Tělo si totiž zjistí, že již mu v krvi koluje progesteron, a stav si vysvětlí tak, že k ovulaci již došlo a ovulaci z narůstajícího folikulu jednoduše zastaví. Chudák snažící se dominantní folikul dál narůstá a narůstá a narůstá… ale nepraská (tělo mu nevyšle signál, aby prasknul = zovuloval) a mění se na cystu. Při větším štěstí cysta při další menstruaci (z důvodu poklesu hormonů) praskne, ale je více pravděpodobné, že se tak nestane… cysta bude přetrvávat a vzhledem k tomu, že často produkuje hormony, bude rozhazovat menstruační cyklus, bude bolet a nakonec může její odstranění vyžadovat až operaci… a toto opravdu nikdo z nás nechce!
  • 7
    Clostilbegyt + vyvolání ovulace léky = ideální kombinace pro správné načasování vaší snahy o miminko!
    Snahu o otěhotnění můžeme při nasazení CC (ale i bez něj) ještě vylepšit tím, že nebudeme nic nechávat na náhodě a ovulaci přímo vyvoláme! Jednoduše při folikulu velikosti 16 mm a více se píchne injekce Ovitrelle nebo Pregnylu (to jsou preparáty pro vyvolání ovulace) a naplánujeme časovaný pohlavní styk cca 36 hodin po jejich aplikaci. Například: váš gynekolog při kontrole v pondělí zjistí, že jste na nasazení CC krásně zareagovala, na levém vaječníku vám narostl dominantní folikul, který má 19 mm, gynekolog vám v ten den při kontrole (řekněme v 9 ráno) píchne Ovitrelle a tudíž vaše nejplodnější období bude cca za 36 hodin (takže v úterý večer kolem 21). 🙂

Clostibegyt ANO, ale pod trvalým lékařským dohledem!!

Jaké jsou nevýhody CC?

  • Riziko vícečetného těhotenství.
    Někdy již malá dávka CC vede k nárůstu více dominantních folikulů a zde hrozí vznik vícečetného těhotenství. V případě nárůstu většího počtu folikulů není rozhodně vhodné pouštět se do přirozené snahy o miminko!
  • Negativní vliv na děložní sliznici.
    CC bohužel negativně ovlivňuje děložní sliznici. Je to logické… CC je antiestrogen a blokuje právě estrogenové receptory, které jsou hojným množstvím i v děložní sliznici. Zablokované receptory v děložní sliznici způsobí, že děložní sliznici nenarůstá tak, jak by bylo vhodné. Někdy je špatný nárůst děložní sliznice tak výrazný, že brání otěhotnění. Většinou se negativní vliv na sliznici projeví až při vyšší dávce CC. Další možnost, jak vliv na děložní sliznici minimalizovat, je nasadit CC opravdu do počátku cyklu (od 2. do 6. d.c.). Než dojde k ovulaci, bude mít následně sliznice ještě dostatečný čas na doběhnutí svého opožděného nárůstu.
  • Riziko vzniku cyst na vaječníku.
    Tendence ke vzniku cyst na vaječníku. Tento negativní dopad se dá krásně odstranit tím, že skutečně bude cyklus s CC bedlivě sledovaný lékařem (viz bod 6).
  • Nežádoucí účinky léku jako takového.
    Někdy dojde k výskytu nežádoucích účinků - nevolnost, rozostřené vidění a kožní reakce ve formě vyrážky či alergie.
  • Maximální délka terapie Clostilbegytem je omezena na 2x 3 měsíce.
    Podání CC musí být opatrné. CC lze užívat maximálně ve třech po sobě jdoucích menstruačních cyklech. Pak je nutná tříměsíční pauza, po které je možná další tříměsíční léčba. Více než šestkrát vám ovšem Clostilbegyt již žádný lékař nepředepíše. Když nejste úspěšná a vyčerpala jste již možnosti léčby s CC, je na místě konzultace v centru asistované reprodukce.

Léčba Clostilbegytem se podobá žonglování na vysuté hrazdě.  Když se všechno udělá správně, tak je to velkolepá podívaná, která vás dokáže rychle přiblížit k vašemu vytouženému miminku. Stačí však i nepatrná chybička v jeho podání, nedůsledné odsledování vaší reakce na CC a z hrazdy nenávratně padáte…

Vyvarujete se proto chybám při užívání Clostilbegytu a udělejte si z něho svého nejlepšího spojence při cestě za vašim vytouženým voňavým uzlíčkem!

Zajímá vás, jak to dopadlo s paní Romanou? No dopadlo to nakonec  happyendem!

I když nejdřív to na happyend nevypadalo… Šesterčata si paní Romana logicky nechat nechtěla. Rozhodla se podstoupit fetoredukci (zredukovat počet plodů v děloze ze 6 na 2). Jednalo se o výkon riskantní a s malou šancí na úspěch… bohužel realita byla neúprosná a paní Romana všech 6 embryí potratila! 🙁

Poté se stala mou pacientkou v Centru asistované reprodukce, kde jsem v tom čase pracovala. Podstoupila záhy 1. IVF cyklus s minimální stimulací (pouze jsem jí polechtala Clostilbegytem :-D) a hned po prvním embryotransferu krásně otěhotněla. Jeníček má dnes již snáď 10 let a má i mladší sestričku (ze zmražených embryí z prvního IVF cyklu) a nedávno mi paní Romana psala, že ani neví jak a je zase „v tom“… zcela přirozeně a jak to už v životě bývá neplánovaně! 😉

Jsem expertka na léčbu neplodnosti, lékařka s nadstavbovou atestací z oboru Reprodukční medicíny a šťastná maminka dvou krásných dětí. Strastiplnou cestou za vytouženým miminkem jsem si sama prošla. Nyní se na neplodnost dívám celostně a provázím ženy na jejich cestě za vysněným dítětem. Dělím se s nimi o moje vědomosti a zkušenosti a pomáhám jim nad neplodností zvítězit! Jsem autorkou eBooku Tajemství přirozeného početí >>, který se stane vašim spolehlivým průvodcem na cestě k vytouženému miminku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.