Podívejme se na vaše hormony – jinak a lépe!

 

Ve své lékařské praxi se již přes 15 let setkávám s mnoha příběhy, složitými lidskými osudy a leckdy i s hodně klikatými cestami, které vedou k vytouženému miminku. A přitom některé z těchto cest, mohly být podstatně kratší, kdyby se hned na začátku postupovalo správně a kdyby se provedly ty „správné“ vyšetření

Kdyby, kdyby… vždyť to znáte!

Období, kdy se pár začíná snažit o miminko, je krásné, romantické a se sexy příchutí tajemna. Troufám si říct, že na začátku své cesty za vysněným dítětem, se nikomu nechce v tom moc vrtat. Vždyť přeci stačí zalézt si spolu pod peřinu, dát všemu „volný průběh“ a čáp nám pak zanedlouho zaručeně zaklepe na dveře! A je to tak v pořádku! Dokonce je to nádherné období! Užívejte si ho na maximum…

Ale když se z tohoto období postupně začne vytrácet lehkost, když se ze sexu v plodných dnech stane spíše „povinnost“ než radost, když vás každá další menstruace přivádí k slzám… tak je nejvyšší čas podívat se na důvod, proč se vám nedaří. Dozrál čas na optimalizování vaší cesty za vytouženým miminkem.

Kdy je vhodné, již začít cíleně pátrat po příčinách, proč miminko stále nepřichází, je hodně individuální. Existují určité limity, které je víc jak vhodné akceptovat. Je to zejména váš věk a celková délka snažení o miminko. Platí zde nepřímá úměra. Čím máte více svíček na narozeninovém dortu, tak tím spíš byste svou pozornost měla zaměřit na pátrání po možné příčině bílých těhotenských testů.

Dle mého názoru je vhodné mít již od počátku snažení vymyšlenou určitou strategii, dívat se kupředu. A když se náhodou nezadaří v prvních měsících snažení (zejména při vyšším věku partnerů), tak zbytečně neztrácet čas.

Některé zdravotní komplikace v cestě za dítětem zůstávají na první pohled skryty (např. člověk věří, že je úplně zdravý a přitom ve svých chromozomech má závažnou genetickou vadu atd.). Při jejich neodhalení dochází častokrát k letité neúspěšné snaze o otěhotnění… pár zažívá spoustu zklamání, bolesti, zoufalství… častokrát tento velký tlak ani neustojí a rozchází se.

A přitom stačilo tak málo… navštívit svého gynekologa (nebo přímo centrum asistované reprodukce) a nechat se vyšetřit. A zde nemám na mysli žádné podrobné a zdlouhavé „chození po doktorech“! Třeba absolvovat pouze pár základních vyšetření, a pokud jsou v pořádku (pokud to váš věk dovolí), tak s čistou hlavou pokračovat v pokusech o otěhotnění.

Tak a jdeme k věci!

Jaká vyšetření je vhodné absolvovat, pokud se vám již jistou dobu nedaří počít miminko?

Kdo mi vyšetření provede?

Jak se dělají? Bolí to? A kolik to stojí?

A co mi řekne výsledek?

Pojďme se spolu na základní vyšetření podívat podrobněji… nyní pro vás připravuji sérii článků. V každém článku se budeme věnovat jednomu typu vyšetření. Podrobně vám vysvětlím, které vyšetření je vhodné provést, kdy ho provést a proč.

Dnes si na mušku vezmeme hormonální profil!

Vyšetření hormonálního profilu (HP) má svůj velký význam v pátrání po příčinách, proč se vám nedaří počít miminko. Může nám odhalit potíže s ovulacínepravidelností menstruačního cyklu, nedostatečnou činnost hypotalamu nebo hypofýzy (místo v mozku odkud se produkují regulační hormony ženského menstruačního cyklu), PCO syndrom, sníženou ovariální rezervu (nedostatečnou zásobu vajíček ve vaječníku), chybnou činnost štítné žlázy a mnohé další.

Vyšetření hormonálního profilu je vyšetření základní, vstupní, jednoduché, ale přitom jeho přínos při pátrání po příčině neplodnosti je mnohokrát bohužel podceňován!

Kdo vám může hormonálního profil odebrat? Jak se to dělá? Kolik to stojí?

Hormonální profil vám může odebrat váš registrující gynekolog anebo se běžně dělá v rámci prvního vyšetřování v centru asistované reprodukce. Jedná se o jednoduchý odběr krve ze žíly a je komplet hrazen pojišťovnou (pokud se vyšetřuje v rámci hormonálního profilu i Antimülleriánský test  – tak ten vám pojišťovna nehradí, stojí cca 600 Kč)

Na to, aby vyšetření hormonálního profilu mělo svůj přínos nutno při jeho odběru dodržovat několik důležitých pravidel:

  • Provedení 2. - 4. den menstruačního cyklu.
    Odběr hormonálního profilu nelze provést, kterýkoliv den vašeho menstruačního cyklu. Provádí se vždy 2. - 4. den vašeho menstruačního cyklu (1. den menstruace = 1. den menstraučného cyklu). Dodržení podmínky 2. - 4. den menstruačního cyklu je velice důležité, protože pouze na začátku menstruačního cyklu se z výsledků hodnot hormonů dá vyvozovat spolehlivý medicínský závěr.
  • POZOR na dodržení speciálních podmínek pro odběr PROLAKTINU.
    Správně by odběr hormonálního profilu měl vždy obsahovat i odběr Prolaktinu – odběr prolaktinu má rovněž svá pravidla, které musí být přísně dodržena! Odběr se musí dělat nejméně 2 hodiny po probuzení (raději ještě později a nikdy ne dříve), protože v noci je koncentrace prolaktinu mírně zvýšená i u zdravých lidí. Dále by měl být krevní odběr nalačno (anebo alespoň 1 hodinu po jídle) a noc předtím (a taky v ráno v den odběru) by jste neměla mít pohlavní styk ani dráždění bradavek. Hladina prolaktinu se výrazně zvyšuje i při stresu – pokud máte hodně stresové období (čeká vás těžká zkouška, ráno se pohádáte s partnerem) – tak výsledek hladiny prolaktinu může být zkreslen. Je vhodné prolaktin tehdy radši neodebírat a odběr provést až, když budou podmínky opět vyhovující.
  • Kontrola hladiny PROGESTERONU 7 dnů po ovulaci.
    Na to aby provedení hormonálního profilu bylo kompletní je nutno zkontrolovat i dostatečnou funkčnost žlutého tělíska. Žluté tělísko se vytváří ze zbytků folikulu, který ovuloval. Žluté tělísko produkuje progesteron a součástí správně provedeného hormonálního profilu je i kontrola hladiny progesteronu na cca 7. den po ovulaci (provádí se běžně 21. den cyklu – ale POZOR: Pokud je ovulace opožděna, měl by se správně posunout i den odběru progesteronu, tak abychom splnili podmínku 7 dnů od ovulace.).

Co se při hormonálním profilu odebírá?

  • Provádí se odběr typicky ženských pohlavních hormonůfolikulostimulační hormon (FSH), luteinizační hormon (LH), zjišťuje se hladina estrogenů (zejména hladina jednoho z nich estradiolu E2) a progesteronu (PRG).
  • Kontroluje se hladina i typicky mužských pohlavních hormonů.
  • Nezbytnou součástí je i kontrola hormonů štítné žlázy – zde není nutná vazba na den menstruačního cyklu.
  • Prolaktin (podmínky odběru viz výše).
  • Ideálně se odebírá i antimülleriánský hormon (pojišťovna ho nehradí) – i ten lze odebrat v jakýkoliv den menstruačního cyklu a není při odběru nutno dodržovat žádné zvláštní opatření. O antimülleriánském hormonu a jeho důležitosti jsem pro vás i napsala samostatný článek – Znát svojí ovariální rezervu se jednoduše vyplatí! – a proto se nyní AMH již věnovat nebudu.

Proč se odebírají právě tyto hormony? Jaký je jejich normální význam v rámci menstruačního cyklu?

Klíčem ke zdárnému otěhotnění je zdravý menstruační cyklus. Menstruační cyklus je pravidelný proces dozrávání vajíček, nárůstu a proměny děložní sliznice pod přísnou taktovkou koktejlů hormonů (právě těch hormonů, které se vyšetřují v rámci hormonálního profilu 🙂 )… všechno v dokonalé harmonii a s jediným cílem – připravit ženské tělo k otěhotnění.

Aby ženský menstruační cyklus fungoval tak, jak má, je zapotřebí harmonická souhra a do detailu vyladěná spolupráce několika důležitých hormonů (podrobně o ženském menstruačním cyklu píši v svém eBooku – Tajemství přirozeného početí).

Hormony nezbytné pro správné fungování menstruačního cyklu jsou:
  • Estrogeny jsou právě těmi pomyslnými „pravými ženskými“ hormony, které dělají ženu ženou. Tvoří se ve vaječníku a jsou nevyhnutné k nárůstu děložní sliznice a k zvýšené tvorbě pro spermie propustného hlenu v děložním hrdle. Hrají důležitou roli v celém ženském metabolismu a i v typicky ženském psychickém ladění.
  • Progesteron se tvoří až po ovulaci ve žlutém tělísku vaječníku (žluté tělísko vzniká ve vaječníku po ovulaci). Je to právě ten hormon, který dělá z děložní sliznici výživnou a vláčnou pomyslnou peřinku pro příjem embrya. I progesteron výrazně působí na ženský metabolismus a psychiku. Jeho účinky jsou přesně opačné, jako jsou účinky estrogenů.
  • Folikulostimulační hormon (FSH) je produkován v hypofýze (tj. v části mozku – žláza s vnitřní sekrecí) a jeho úlohou je stimulace růstu a zrání folikulů, neboli váčků, které se nacházejí ve vaječnících a v nichž jsou uložena vajíčka. V rámci běžně probíhajícího menstruačního cyklu dochází právě pod vlivem stoupající hladiny FSH k růstu dominantního folikulu, který posléze dospěje až k ovulaci. Hladina FSH se však nemění jenom v průběhu menstruačního cyklu. Setrvale víc a víc stoupá s přibývajícím věkem ženy a velice citlivě koreluji se zásobou vajíček ve vaječníku. Velice jednoduše řečeno, když je vajíček ve vaječníku dostatek, tak na stimulaci růstu dominantního folikulu stačí relativně nízká hladina FSH. Čím je ale vajíček ve vaječníku méně, tak tím vyšší hodnoty FSH jsou zapotřebí, aby byl dosažen růst dominantního folikulu (více se přečtete v mém článku – Znát svojí ovariální rezervu se jednoduše vyplatí!).
  • Luteinizační hormon (LH) je také produkovaný hypofýzou. Je to hormon, který prudce stoupá těsně před ovulací = dochází k luteinizačnímu peeku. Tento peek vyvolá dozrání vajíčka a spustí samotnou ovulaci.

Co nám řeknou výsledky ženských pohlavních hormonů provedených v rámci hormonálního profilu?

Výsledky ženských pohlavních hormonů musí být vždy posuzovány komplexně. Navzájem se ovlivňují a proto nelze „diagnózu stanovit“ při posouzení pouze jedné hodnoty hormonu bez kontroly té další.

Hodnocením hormonálního obrazu se detailně bude zabývat váš lékař. Pro zjednodušení si řekneme pouze základní stavy, které můžou nastat a které jsou velice nepříznivé stran vašeho snažení o miminko.

Dle výsledků hormonálního profilu ženských a mužských pohlavních hormonů lze zjistit zejména:

  • syndrom polycystických vaječníků – PCOS syndrom
  • sníženou ovariální rezerva
  • předčasné ovariální selhání
  • neproběhnutí ovulace a nedostatečnost luteální fáze menstruačního cyklu
  • hypogonádotropní hypogonadizmus (prosím nelekejte se!! Toto se skutečně zjistí výjimečně :-D)

 

Syndrom polycystických vaječníků – PCOS syndrom:

Hladina FSH se má správně vždy posuzovat ve vztahu s LH. Izolovaná hodnota FSH nemá příliš velkou výpovědní hodnotu. Jistě se ptáte proč?

Normální stav je když je hodnota FSH na 2.-4.d.c. vyšší než hodnota LH. Pouze tento stav znamená, že je správně zakotveno řízení menstruačního cyklu v mozku (v tzv. hypofyzárno-ovariální ose). Toto „zakotvení“ probíhá v období puberty, kdy začíná žena menstruovat. V případě nesprávného vývoje, nesprávného zakotvení této osy dochází k převrácení vstupních hodnot vaječník stimulujících hormonů (FSH a LH) – zjednodušeně řečeno je na začátku cyklu vyšší hodnota LH než FSH.

Bohužel tato nerovnováha nevede k správnému vývoji dominantního folikulu, ovulace často vypadává anebo je značně nepravidelná a menstruační cyklus je výrazně rozhozený a někdy bez pomoci léků k menstruaci ani vůbec nedochází. Celý tento stav je znám pod jménem Syndrom polycystického vaječníku – PCOS. PCOS syndrom v hluboce zakotveném, neléčeném stavu s sebou nese i zdvižení mužských pohlavních hormonů (proto se v rámci hormonálního profilu odebírají i ty).

PCOS se budu podrobně věnovat v některém ze svých dalších článků a taky mu budu věnovat velkou pozornost v mém dalším eBooku, který pro vás právě píši. PCOS syndrom nám otěhotnění výrazně komplikuje a třeba s ním citlivě pracovat.

Snížená ovariální rezerva a předčasné ovariální selhání:

U ženy s normální zásobou vajíček ve vaječníku se hladina FSH udržuje někde mezi 3-8 IU/l (vyšetřeno 2.-4. den cyklu). U žen, které už mají rezervu vajíček ve vaječníku sníženou dochází k zvyšování hodnot FSH 2.-4.den cyklu. Jednoduše si to lze představit tak, že na to aby došlo k vývoji dominantního folikulu směrem k ovulaci se vaše tělo musí „víc“ snažit a musí produkovat stále víc a víc FSH. Zvyšovaní hladiny FSH pokračuje až do menopauzy.

V období vyčerpání všech vajíček z vaječníku a přechodu do menopauzy hodnoty FSH jsou zdviženy i přes 100 IU/l a v těchto hodnotách se udržují až do konce života. Pro reprodukční gynekology je určitou pomyslnou „hranicí plodnosti“ hodnota FSH 10 IU/l. Každá hodnota FSH nad 10 již znamená výrazně sníženou zásobu vajíček ve vaječníku a jednoznačné směřování k menopauze.

Pokud žena s těmito výsledky ještě plánuje své těhotenství, zde již není času nazbyt. Třeba konat rychle, protože zásoba vajíček se každým měsícem stále víc a víc vyčerpává, a když se vyčerpá zcela, tak k otěhotnět z vlastního vajíčka se již nebude dát. Bude nutno využít vajíčko darované.

Zde bych chtěla upozornit na jednu velmi důležitou věc z praxe! Toto vyšetření má význam provést i v mladším věku v případě, že máte nepravidelnou menstruaci, časné příznaky menopauzy v produktivním věku (pociťujete návaly horka nebo zvýšeného pocení, změny nálad). V tomto případě vám toto vyšetření odhalí, zda nemáte výrazně snížený počet vajíček ve vaječníku a zda vám nehrozí předčasné ovariální selhání (tomto syndromu se budu podrobněji věnovat ve svém připravovaným eBooku).

POZOR: Předčasné ovariální selhání se může odehrát v každém věku ženy (ano, dokonce i adolescentním).

Neproběhnutí ovulace a nedostatečnost luteální fáze menstruačního cyklu (luteální insuficience):

Neproběhnutí ovulace nelze zjistit ze vstupných hodnot hormonálního profilu na začátku menstruačního cyklu (dá se s jistou dávkou jistoty, předpokládat, že tento cyklus bude anovulační, ale ne vždy).

O tom zda proběhne ovulace, nám rozhoduje tzv. luteinizační peek = peek luteinizačnho hormonu. Hladina LH zůstává v průběhu celého normálně fungujícího menstruačního cyklu na nízkých hodnotách. Prudce se zvedá pouze před ovulací (38-40 hodin před samotnou ovulací). Jedná se o tzv. luteinizační peek. Trvá velice krátce (u některých žen pouze několik hodiny). Hodnota LH pak rychle klesá zpátky k nízkým hodnotám.

Luteinizační peek je nevyhnutný signál pro vaječník, že má spustit ovulaci.

V případě, že k luteinizačnímu peeku nedojde, nedojde ani k ovulaci.

V praxi (u vašeho gynekologa a nebo v centru asistované reprodukce) se po luteinizačním peeku nepátrá (vzhledem k jeho krátkému trvání je pravděpodobné, že se na vaší návštěvě v ambulanci nezachytí). Na vystopovávání luteinizačního peeku jsou založené ovulační testy mají své slabiny i své výhody. Podrobně o nich píši ve svém eBooku Tajemství přirozeného početí.

V praxi na to abychom hormonálně potvrdili, že ovulace proběhla a že ze žlutého tělíska po ovulaci se produkuje dostatek progesteronu, tak se hladina progesteronu měří na 7. den po ovulaci.

Zde je nevyhnutné podotknout, že den ovulace musí být přesně znám – dá se to zjistit pomocí folikulometrie anebo symptotermální metodou. 7. den po ovulaci by hodnota progesteronu měla být alespoň 13 nmol/l.   V případě zjištění nízkých hodnot progesteronu = při potvrzení tzv. luteální insuficience, třeba luteální fázi cyklu věnovat zvýšenou pozornost (více o tom píšu v svém eBooku: Tajemství přirozeného početí).

Hypogonanadotropní hypogonadismus:

Uvedu ho zde jen pro úplnost. Pokud se při hormonálním profilu zjistí výrazně nízké hodnoty FSH i LH, tak se může jednat o hypogonadotropní hypogonadismus – v překladu to znamená, že hypofýza z nějakého důvodu neprodukuje dostatek ovariálních stimulačních hormonů (FSH a LH). Ve výsledku vaječník nic nestimuluje k činnosti, vypadne ovulace a menstruační cyklus zcela chybí. Tento stav má nejrůznější důvody. Zde uvedu jen ty nejčastější:

  1. funkční hypogonadotropní hypogonadismus– přechodná porucha, kdy při nerovnováze příjmu a výdeje energie dochází k snížení činnosti hypofýzy. Může se tak stát při nadměrné tělesné zátěži (vrcholové sportovkyně), nedostatečný příjem potravy – při hladovění (dnes zejména při mentální anorexii) nebo nedostatečném vstřebávání živin při těžkých střevních zánětech
  2. permanentní hypogonadotropní hypogonadismus– vzniká z řady vrozených a získaných příčin;
  • získané příčiny jsou např. záněty, tumory a úrazy mozku v oblasti hypotalamu anebo hypofýzy
  • vrozené příčiny vývoje mozku – na tyto stavy se naštěstí přijde již v dětství anebo v pubertě

Co nám při vyšetření hormonálního profilu řekne výsledek prolaktinu?

Prolaktin je hormon předního laloku hypofýzy. Jeho úkolem je stimulace růstu prsních žláz a produkce mléka u kojících žen. Proto je v těhotenství a u kojících žen koncentrace prolaktinu v krvi zvýšená.

Zde bych chtěla upozornit, že u žen, které se snaží o druhé miminkodlouze kojily své první miminko, může hladina prolaktinu kolísat i několik měsíců po odstavení!

U zdravých žen mimo těhotenství a kojení a u mužů je koncentrace prolaktinu v krvi nízká. Pokud stoupá, může jít o chorobný stav. Zvýšení prolaktinu v krvi má mnoho příčin, některé z nich jsou závažné a vyžadují léčbu.  V řadě případů lze mírné zvednutí hladiny prolaktinu jednoduše zvládnout nasazením nízké dávky na to zaměřených léků.

Zvýšená hladina prolaktinu = hyperprolaktinemie má své nepříznivé důsledky na ženský menstruační cyklus. Menstruační cyklus je nepravidelný, ovulace často vypadává a menstruace se mnohdy nedostavuje i mnoho měsíců. Důsledkem nepravidelností menstruačního cyklu je neschopnost počít miminko.

Pokud je hladina prolaktinu opakovaně vysoká nad 100 mg/ml tak je nutné nechat se vyšetřit u endokrinologa a provést magnetickou rezonanci hypofýzy a okolí.

Magnetická rezonance prokáže nejčastěji takzvaný mikroprolaktinom (nezhoubný nádor předního laloku hypofýzy velikosti do 1 cm) nebo makroprolaktinom (nezhoubný nádor předního laloku hypofýzy velikosti nad 1 cm) nebo pseudoprolaktinom (jakýkoliv jiný nádor v oblasti hypotalamu a hypofýzy). Pokud je koncentrace prolaktinu nižší než 100 mg/ml, je rozhodnutí o magnetické rezonanci individuální.

Nižší hodnoty prolaktinu (méně než 100 mg/ml, ale vyšší nežli je norma) se dají zvládnout i nasazením vhodných léků – nejčastěji Dostinexu. Léčba musí být dlouhodobá a vysazování léků musí být pozvolné, abychom se vyhnuly opětovnému návratu potíží.

Co nám při vyšetření hormonálního profilu řeknou výsledky hormonů štítné žlázy?

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje velké množství hormonů, jež působí na funkci všech vnitřních orgánů, ovlivňují metabolismus živin a regulují spotřebu energie v organismu. Problém nastává, když vytváří hormonů buď málo, nebo naopak příliš mnoho. Pokud produkuje nadměrné množství hormonů, jde o tzv. hypertyreózu, pokud jich naopak uvolňuje málo, mluvíme o hypotyreóze.

Hormony štítné žlázy jsou se správnou, vyváženou funkcí pohlavních hormonů – estrogenů a progesteronu – úzce spjaty. Pokud jsou hladiny hormonů štítné žlázy moc nízké či příliš vysoké, může být narušena i rovnováha pohlavních hormonů.

To má za následek tyto obtíže:

  • problémy s ovulací,
  • nepravidelnou menstruaci,
  • obtíže s otěhotněním,
  • problémy s donošením dítěte.

Do hormonálního profilu jednoznačně patří vyšetření trijodtyroninu – T3, tyroxinu – T4 a thyreotropného hormonu TSH. V případě zjištění jakýchkoliv odchylek od normy je nutná návštěva v endokrinologické ambulanci. Celkově je plodnost se štítnou žlázou úzce spjata a budu se jí podrobně věnovat v některém ze svých dalších článků.

Závěr:

Hormonální profil je velice důležitým vyšetřením, když se vám již nějakou dobu nedaří počít miminko. Je jakousi vstupní branou k vyřešení vašich potíží s otěhotněním. Je to vyšetření snadné, nebolestivé, levné a přitom leckdy klíčové.

A proto když je vám přes 30 let a máte za sebou 6 měsíců neúspěšného snažení (anebo je vám pod 30 let a snažíte se víc jak 1 rok) neváhejte, objednejte se na provedení HORMONÁLNÍHO PROFILU.

Uděláte tak důležitý krok vstříc ke svému vytouženému miminku!

Jsem expertka na léčbu neplodnosti, lékařka s nadstavbovou atestací z oboru Reprodukční medicíny a šťastná maminka dvou krásných dětí. Strastiplnou cestou za vytouženým miminkem jsem si sama prošla. Nyní se na neplodnost dívám celostně a provázím ženy na jejich cestě za vysněným dítětem. Dělím se s nimi o moje vědomosti a zkušenosti a pomáhám jim nad neplodností zvítězit! Jsem autorkou eBooku Tajemství přirozeného početí >>, který se stane vašim spolehlivým průvodcem na cestě k vytouženému miminku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.