Spermiogram jak jej možná neznáte! – 1. část

Na otěhotnění jsou vždy potřeba dva a proto vyšetření muže a jeho spermiogramu je nedílnou součástí vyšetření plodnosti páru. Překvapení, že jo?! 😀

Ze své dlouholeté lékařské praxe vím, že vyšetření spermiogramu je pro mnohé muže velmi ošemetnou záležitostí. Už jen pomyšlení na toto vyšetření je naplňuje hrůzou, a tak často vyšetření spermiogramu neustále odkládají! Bohužel statistika je neúprosná a až 40 % všech potíží s otěhotněním je v důsledku nízké kvality spermií. A celých dalších 20 % jsou kombinované příčiny neplodnosti ze strany muže i ženy.

Sečteno a podtrženo… až na 60 % všech neplodností se jistou mírou podílí i mužský faktor!

Když se vám nedaří otěhotnět, tak vyšetření spermiogramu je zcela zásadní. Proti jeho vyšetření neobstojí ani častý argument mužů, kteří již mají potomka z některého ze svých předchozích vztahů. Spermiogram se v čase (i krátkém) může diametrálně měnit. To, co bylo před pár lety, může být dnes již zcela jinak.

A navíc, ne vždy co se na první pohled (první vyšetření) jeví v normě, skutečně v normě je… čtete dále a prozradím vám více! 😉

Spermiogram je mikroskopické vyšetření ejakulátu získaného po 2-4 denní sexuální abstinenci masturbací, při kterém sledujeme zejména počet, tvarpohyblivost spermií. Dále se stanovují vlastnosti ejakulátu jako je pH, viskozita, rychlost zkapalnění či obsah bílých krvinek.

Je to až k nevíře, ale výsledky spermiogramů se u mužů v posledních desetiletích rapidně zhoršují. Jen pro srovnání v roce 1951 byla dolní hranice koncentrace spermií 80 mil./ml, v roce 1964 se to přehodnotilo na 40 mil./ml, v roce 1980 na 20 mil./ml a v roce 2010 stanovilo WHO jako normu 15 mil./ml!

Z 80 miliónů spermií v 1 mililitry jsme se za 60 let dostali na 15 miliónů v 1 mililitry!

Tak to je teda pořádný sešup!

 

Proč dochází v průběhu posledních desetiletí k tak rapidnímu zhoršování spermiogramu, nikdo přesně neví. Až na několik zcela evidentních příčin (jako jsou závažné poruchy Y chromozomu, závažná hormonální, zánětlivé nebo imunitní onemocnění), tak mnohokrát sledujeme pokles v hodnotách spermiogramů i u zcela zdravých mužů (i u mužů se správnou životosprávou, nekuřáků, sportovců apod.).

Zde zcela jistě jsou příčiny poklesu kvality spermií multifaktoriální (tj. je mnoho dílčích příčin, ani jedna z nich není nějak extra významná, ale dohromady se projeví zhoršením spermiogramu). Na poklesu kvality spermií se jistě podílí zvýšený stres, únava, extrémní množství elektrosmogu, kterému jsme stále více a více vystavováni, obsah „umělotin“ v potravinách – E-čka, pesticidy, herbicidy atd.

Hodnoty normální spermiogram dle WHO z r. 2010 (po sexuální abstinenci 2–7 dnů):

  • objem 1,5-4,8 ml;
  • pH 7,2–7,8;
  • koncentrace (množství) spermií nad 15 miliónů/ml;
  • celkový pohyb: 40%
  • progresivní pohyb (pohyb spermií kupředu): 32%
  • morfologie (normální tvar spermií): nad 4% (ano stačí 4% a více….)

Nálezy, které můžete vidět ve výsledcích vašeho partnera:

Názvosloví se zdá být strašně složité, ale ve skutečnosti není!
Názvy se skládají vždy z latinské předpony, která definuje samotnou odchylku od normy a od slova spermie.

LATINSKÁ PŘEDPONA + SLOVO SPERMIE

Předpony můžou být:
  • normo = normální
  • oligo = málo
  • astheno = slabý, pomalý
  • terato = tvarově odlišný od normy, patologická morfologie
  • a(zoo) = předpona A znamená, že něco chybí (např. anovulace – chybí ovulace, anosmie – chybí čich, azoospermie – chybí spermie)
A proto → zde je rozluštění záhady, jak na tom váš partner vlastně je:
  • normospermie – parametry jsou v mezích normy;
  • oligospermie – spermií v ejakulátu je málo (oligo = málo)

→ 5-15 mil./ml, pravděpodobnost oplodnění může být snížena

→ pokles pod 5 mil./ml – oligospermia gravis – závažný nedostatek spermií (gravis = těžký, závažný);

  • astenospermie– pohyb spermií je nižší než normálně, spermie jsou „pomalé“ anebo se nehýbou vůbec
  • teratospermie– patologické hodnoty morfologie;
  • různé kombinace stavů – až po nejtěžší stupeň oligoasthenoteratozoospermia gravis (zkratka OTA) – spermií je závažně málo, jsou špatně pohyblivé až nepohyblivé a mají vysoké % patologických forem
  • kryptozoospermia – nález velmi malého počtu spermií v ejakulátu. Pro nález spermií byla nutná centrifugace ejakulátu.
  • azoospermie– spermie zcela chybí:
  • aspermie– úplná absence ejakulátu při orgasmu;
  • nekrozoospermie– jsou přítomny jen mrtvé spermie;
  • pyospermie– leukocyty (bílé krvinky) v ejakulátu = známka zánětu;
  • hemospermie– erytrocyty (červené krvinky) v ejakulátu;
  • globozoospermia – přítomnost pouze spermií s kulatou hlavičkou (globo = kulatý), bez akrozomu, tyto spermie nejsou schopné oplodnit vajíčko.

Samotné vyšetření spermiogramu je bezbolestnénenáročné vyšetření. Nabízejí ho všechny reprodukční klinikyurologické ambulance. V případě, že je partner odeslán na vyšetření svým urologem nebo mu byla vystavěna žádanka od gynekologa partnerky toto vyšetření je komplet hrazeno pojišťovnou.

Vyšetření se dá provést i na vlastní žádost. V tomto případě je muž veden jako samoplátce a vyšetření stojí cca 800 Kč. Odběr vzorku ejakulátu lze provést i doma (zkumavku na vyšetření s podrobnými instrukcemi k odběru lze poslat poštou na vyžádání). Vzorek ejakulátu po odběru, ale musí být dopraven do místa vyšetření nejpozději do 60 minut od odběru a vyšetřovaný vzorek musí do laboratoře dopravit muž osobně. Existuje i podpůrná stránka pro muže. Lze se přes ni velice jednoduše objednat na vyšetření spermiogramu on-line. Podívejte se na https://www.muzicinu.cz/.

V případě obavy partnera z vyšetření spermiogramu je možné provést orientační test spermiogramu i v pohodlí domova. Na trhu je více takových testů (Veroval, Artron Sperm OK atd.). Test koupíte pěkně anonymně na internetu a stojí kolem 500 Kč. Postupujete přesně podle přiloženého návodu a do pár minut víte, na čem jste! Japonský trh nyní nabízí i speciální „lupu“, která v propojení s kamerou vašeho mobilního telefonu vám umožní přímo prohlížení vlastních spermií. Podívejte se na Pánskou lupu TENGA.

Všechny výše uvedené vyšetření jsou pouze orientační, ale pokud zjistíte, že spermiogram partnera při domácím testu vyšel dobře, pomůže vám to hlavně psychicky a v klidu můžete pokračovat ve snažení o miminko. Důležité je pak věnovat se zejména správnému vystopování ovulacenačasovaní vašeho snažení s partnerem do vašich plodných dnů (více se dočtete v mém eBooku Tajemství přirozeného početí).

Pokud vám test ukáže nižší hodnoty než referenční, nezoufejte. V podstatě to ještě nic neznamená, ale je vhodné neodkládat návštěvu odborníka. Při diagnostice mužské neplodnosti by měla být stanovena podrobná anamnéza celkového zdravotního stavu, posouzena životospráva, zvyky i zlozvyky a musí být komplexně vyšetřeno i sperma klasickým spermiogramem na klinice. V případě odhalení potíží se spermiogramem je nezbytností důkladné urologické vyšetření se stanovením hladiny pohlavních hormonů (zejména testosteronu) a  hormonů štítné žlázy.

!POZOR!
Při zjištění závažné poruchy spermiogramu anebo při opakovaných potratech partnerky je nevyhnutné absolvovat i genetické vyšetření!

Genetické vyšetření může odhalit:

  • Abnormality chromozomů
    Přibližně 5 - 15 % mužů s těžkou poruchou počtu nebo kvality spermií má také abnormality svých chromozomů např. se zjistí přítomnost chromozomových balancovaných translokací (více si přečtěte v mém článku Když se to stane poprvé).
  • Mikrodelece na Y chromozomu
    Jednoduše řečeno, zjistí se, že malinký (ale pro produkci spermií velice důležitý) kousek Y chromozomu chybí. POZOR: tuto poruchu mohou postižení muži přenášet i na své syny.
  • Cystická fibróza a vrozená neprůchodnost chámovodů (kongenitalní atrézie vas deferens - CAVD)
    Tato porucha se vyskytuje pouze u mužů s úplnou nepřítomností spermií v ejakulátu. U mužů s CAVD je vysoká pravděpodobnost, že jsou také nositele genu pro cystickou fibrózu (CF). Proto je u mužů, u nichž nejsou nalezeny spermie, nutno provést genetické vyšetření na přenašečství cystické fibrózy.

Parametry spermiogramu jsou velice důležité, ale je to vyšetření základní… existují další vyšetření, které se zaměřují zejména na funkčnost (= oplodnění schopnost) spermií.

Na to, abyste správně pochopily důležitost těchto vyšetření, pojďme se nyní podívat na spermii jako takovou… tu jednu jedinou, zdravou a funkční, kterou potřebujete k početí miminka… jak takováto spermie vypadá a co vlastně spermie musí umět?

Tohle je příklad tvarově normální spermie:

Velice důležitou součástí spermie je její špičatá čepička = tzv. akrozom. Hlavička spermie nesmí mít kulatý tvar. Musí být opatřena onou čepičkou, akrozomem. Akrozom obsahuje důležité látky, které se při kontaktu spermie s obalem vajíčka vylijí do prostoru před hlavičkou spermie a umožní jí v konečném důsledku spojit se s obalem vajíčka. Tomuto procesu se říká akrozomální reakce a bez jejího proběhnutí, není oplodnění přirozenou cestou možné.

Spermie jsou sice titěrné, ale zato, k tomu aby splnili svůj jediný, životně důležitý úkol, musí zvládnout skutečně hodně!

Pojďme se na to spolu podívat!

Spermie musí k vajíčku urazit cestu asi 4000x delší, než je jejich vlastní délka. Oproti vajíčku se pohybují silou svého bičíku. Kdybychom spermii zvětšili na velikost 1 m, musela by urazit za vajíčkem dráhu dlouhou přes 4 km. Ty nejrychlejší urazí potřebnou vzdálenost i za neuvěřitelnou hodinu (to jsou ale skutečně pouze spermií „šampioni“). V průměru cesta za vajíčkem spermii trvá  2-5  hodiny. Spermie (pouze ty nejlepší z nejlepších) mají schopnost oplodnit vajíčko i 3 dny, v průměru však schopnost oplození je zhruba 22 až 24 hodin po ejakulaci. Když spermie při své cestě vejcovodem vajíčko nepotkají (když ještě nedošlo k ovulaci), tak se nashromáždí v ústí vejcovodu a zde čekají na svou velkou chvíli.

Jen ty nejlepší dojdou cíle!

Každá spermie si vytvoří poměrně velkou zásobu energie již v procesu zrání v nadvarleti a další část pravděpodobně sbírá ještě i po cestě. Dokonce je prokázáno, že spermie na cestě k vajíčku odpočívají v záhybech děložní sliznice. V době ovulace se ve sliznici aktivují buňky, které mají později vyživovat oplozené vajíčko do chvíle, než se vytvoří placenta. Buňky vylučují sacharidy a tuky. Ty jsou základním pohonným palivem pro bičíky spermií.

I když se po ejakulaci dostane do pochvy přes 250 miliónů spermií (při normálním spermiogramu), kyselé prostředí pochvy, imunitní reakce, vyčerpání vlastních energetických zásob apod. způsobí, že do ústí vejcovodu se dostane už jen něco přes 1000 spermií. To už je docela velký rozdíl. Dovnitř vejcovodu pak už pronikne jen kolem stovky spermií.

Ano čtěte dobře… pouze 100 spermií z 250 miliónů se dostane dovnitř vejcovodu!

Logicky z toho vyplývá, že každé dokonce i lehké zhoršení parametrů spermiogramu má na schopnost otěhotnění negativní dopad. A právě proto kvalitě spermiogramu a jeho zlepšení na nejvyšší možnou míru je třeba věnovat maximální pozornost (víc se můžete dočíst v mém eBooku Tajemství přirozeného početí).

A věci se začínají komplikovat…

 Aby záležitosti, kolem spermiogramu nebyly zase tak jednoduché, tak ani normální výsledek spermiogramu ještě není zárukou úspěšného zplození potomka (myšleno se zcela zdravou partnerkou).

Stále víc a víc se bohužel potvrzuje, že někdy i zdánlivě zdravé spermie nemusí být schopné oplodnění!

Mikroskopické vyšetření spermiogramu, které se běžně používá ke zjištění kvality spermií, totiž neodhalí všechny nedostatky spermií.

U páru, kde se zdánlivě nenachází, žádná příčina jejich neschopnosti počít miminko, a to jak přirozenou cestou, tak i pomocí asistované reprodukce, je zcela na místě podívat se na spermiogram více do hloubky.

Kromě klasického vyšetření spermiogramu, kdy stanovujeme počet spermií, jejich pohyblivost a morfologii, existují i další více specializované vyšetření, které nám můžou pomoci odhalit více skrytou příčinu vašich nezdarů o otěhotnění.

Specializovaná, podrobná vyšetření spermií se zaměřují zejména na:

  • vyšetření apoptózy spermií
  • vyšetření fragmentace DNA spermií
  • stanovení počtu spermií s nekvalitním akrozomem nebo bez akrozomálních proteinů
  • vyšetření oxidativního stresu v ejakulátu
  • vyšetření zástavy maturace (zrání) spermií
  • vyšetření přítomnosti protilátek proti spermiím
  • 1
    Test apoptózy spermií

Apoptóza je řízená smrt buněk. Jde o přirozený proces, při kterém dochází k postupnému umírání spermií. Spermie, které započali proces apoptózy, jsou ve včasných stádiích ještě pohyblivé a tedy prakticky mikroskopicky neodlišitelné od skutečně živých spermií.

V případě umělého oplodnění, když se takováto spermie vyberou pro ICSI (vpíchnutí spermie do vajíčka), tak takovéto spermie již nejsou schopné oplodnit vajíčko. To bývá častá odpověď na otázku, proč i při zdánlivě dobré kvalitě spermiogramu u některých párů dochází k špatnému oplozování vajíček.

Naštěstí existují metody, které si s odhalením apoptotických spermií umí poradit! (čtěte druhou část mého článku ;-)).

Poměr apoptotických a živých spermií určuje kvalitu ejakulátu. Ve zdravém ejakulátu by mělo být více než 50 % živých spermií a méně než 50 % spermií apoptotických. Pravděpodobnost oplodnění oocytů stoupá s vyšším zastoupením živých spermií v ejakulátu.

  • 2
    Fragmentace DNA ve spermiích

Pro úspěšné oplodnění vajíček je jednou z podmínek nepoškozená DNA, která je uložena v hlavičce spermie. Pokud je tato DNA poškozena, může být narušen další vývoj embryí po oplození. Vyšetření je důležitou doplňující metodou pokud není zjištěna příčina neplodnosti po opakovaných samovolných potratech, zaniklých těhotenstvích v časné gravidity a při opakované neúspěšné léčbě metodami asistované reprodukce.

Stanovení počtu spermií s fragmentovanou DNA se provádí cytometricky. Jednoduše si to lze představit, tak že do DNA spermií se pomocí enzymu naváže barvička a označí poškozenou DNA. V kvalitním ejakulátu je méně než 20 % spermií s fragmentovanou DNA. Mírně zvýšená hodnota je 20–30%. Vysoká hodnota je více jak 30 % spermií s fragmentací DNA.

Čím více je ve vzorku spermií s fragmentovanou DNA, tím nižší je pravděpodobnost úspěšného oplodnění oocytu.

Vyšetření fragmentace DNA je doporučeno pacientům s vysokým počtem apoptotických spermií, pacientům s několika neúspěšnými cykly IVF (zejména pokud se špatně vyvíjela embrya) nebo pacientům s onemocněními, která mohou mít vliv na kvalitu spermií.

  • 3
    Stanovení počtu spermií s nekvalitním akrozomem nebo bez akrozomálních proteinů.

Tak jak jsem psala již výše, velice důležitou součástí spermie je její špičatá čepička = tzv. akrozom. Akrozom obsahuje důležité látky, které se při kontaktu spermie s obalem vajíčka vylijí do prostoru před hlavičkou spermie a umožní jí v konečném důsledku spojit se s obalem vajíčka. Tomuto procesu se říká akrozomální reakce a bez jejího proběhnutí, není oplodnění přirozenou cestou možné. Spermie, na přítomnost a funkčnost akrozomu, se testují pomocí speciálních fluoreskujících látek. Tyto látky začínají fluoreskovat až ve chvíli, kdy se spojí s akrozomální čepičkou. Takové sperma se pak hodnotí pomocí fluorescenčního mikroskopu.

  • 4
    Vyšetření oxidativního stresu v ejakulátu.

S pojmem oxidativní stres se v současnosti setkáváme stále častěji. Jedná se o proces, kdy v těle převažuje tvorba  reaktivních kyslíkových radikálů (ROS). Kyslíkové radikály jsou pro tělo škodlivé. Naše tělo je vybaveno tzv. antioxidačním systémem, který takto vytvořené kyslíkové radikály je schopno neutralizovat a odstraňovat. Pod vlivem nepříznivého životního stylu, kouření, obezity, stárnutí, stresu jako takového, zánětlivých procesů v těle, varikokély či systémových onemocnění jako např. diabetes, se tato „samočistící“ antioxidační systém těla oslabuje a v těle se pak hromadí škodlivé kyslíkové radikály.

Nadměrná tvorba kyslíkových radikálů vede (kromě spoustě jiného) taky k poškození DNA a membránového systému spermií, fragilitě spermií a defektní pohyblivosti, s následnou neplodností muže. K odhalení oxidativního stresu v ejakulátu se používají povětšině elektrochemické metody a umožňuje zpřesnit diagnostiku neplodnosti u mužů, zejména v případech nevysvětlené infertility, abnormálních parametrů spermiogramu, neúspěšných pokusů asistované reprodukce i opakovaného potrácení.

  • 5
    Vyšetření zástavy maturace (zrání) spermií.

Při zkoumání mužských faktorů neplodnosti je dalším důležitým parametrem mimo jiné určení podílu nezralých spermií v ejakulátu. Tyto nezralé spermie mají totiž nižší schopnost opravy DNA, nižší pravděpodobnost oplození vajíčka a tím i sníženou schopnost dát vznik perspektivnímu embryu.

Principem vyšetření je zjištění, jakým způsobem se váže barvivo na chromatin v jádře spermií. Pokud je spermie zralá, fyziologicky vyvinutá, pak se její hlavička barví jen slabě, hlavička spermie se zástavou zrání se naopak barví silně. Podíl nezralých spermií v ejakulátu převyšující 26 % je považován za nadlimitní (tj. patologický).

  • 6
    Vyšetření přítomnosti protilátek proti spermiím.

Dalším důležitým vyšetřením je vyšetření přítomnosti protilátek proti spermiím. Protilátky mohou výrazně blokovat pohyb spermií. Vyšetření se doporučuje zejména u pacientů se sníženou pohyblivostí spermií (asthenozoospermie).

Komplexní vyšetření spermiogramu rozhodně nepatří mezi základní vyšetření.

Komplexní vyšetření spermiogramu rozhodně nepatří do tzv. „základního kolečka“ vyšetření, když pouze začínáte pátrat po příčinách vašich nezdarů počít anebo donosit miminko. Je to vyšetření nadstavbové, které ale často dokáže odhalit tu onu záludnou, skrytou příčinu neplodnosti, i když se na první pohled může jevit všechno v pořádku.

Provedení komplexního vyšetření spermiogramu se doporučuje zejména párům, které mají za sebou několik:

V případě, že pár již podstupuje léčbu na klinice asistované reprodukce, tak toto vyšetření je vhodné provést při:

  • opakovaných selháních oplozování vajíček spermiemi
  • při špatném vývoji embryí
  • při opakovaných selháních uchycení se zdánlivě „perfektního embrya“ do dobře nachystané děložní sliznice.

Komplexní vyšetření spermiogramu se běžně nenabízí na všech reprodukčních klinikách. Nabídnou vám ho pouze kliniky, které mají úzkou návaznost na imunologické laboratoře. Podrobné vyšetření spermiogramu rovněž není hrazeno ze zdravotného pojištění a vyjde vás řádově na několik tisíc korun.

Tak spermie jsme tedy prozkoumaly skutečně podrobně… 

Ale co se s tím dá dělat?

Je naděje na otěhotnění i při skutečně špatných parametrech spermiogramu?

Naštěstí možností, co se se spermiemi dá dělat je spoustu...

Všechno vám prozradím v pokračování mého článku již brzy… 😉

Jsem expertka na léčbu neplodnosti, lékařka s nadstavbovou atestací z oboru Reprodukční medicíny a šťastná maminka dvou krásných dětí. Strastiplnou cestou za vytouženým miminkem jsem si sama prošla. Nyní se na neplodnost dívám celostně a provázím ženy na jejich cestě za vysněným dítětem. Dělím se s nimi o moje vědomosti a zkušenosti a pomáhám jim nad neplodností zvítězit! Jsem autorkou eBooku Tajemství přirozeného početí >>, který se stane vašim spolehlivým průvodcem na cestě k vytouženému miminku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.