Pokud se snažíte o miminko, zajisté vám nejsou neznámé tyto názvy Utrogestan, Duphaston, Gynprodyl, Crinone, Agolutin… jedná se o rozdílné firemní názvy jednoho a pořád stejného hormonu jménem progesteron.
Progesteron je pro úspěšné otěhotnění klíčový a nově vzniklé miminko ho do slova a do písmene zbožňuje!
Progesteron je steroidní hormon, který je tvořen především ve žlutém tělísku vaječníků. Žluté tělísko se vytváří ze zbytků prasklého folikulu po ovulaci. Z toho plyne, klíčová informace o progesteronu – progesteron se normálně vytváří pouze tehdy, když proběhne ovulace.
Bez ovulace, nevznikne žluté tělísko a tím pádem se nebude tvořit ani progesteron!
Produkce progesteronu probíhá po ovulaci, v 2. polovině menstruačního cyklu a tuto fázi menstruačního cyklu nazýváme luteální.
Progesteron ovlivňuje zejména děložní sliznici, která díky němu prosakuje, žláznatí se a mění se v jakousi pomyslnou peřinku, do které se velice rádo zavrtá embryo (pokud půjde kolem :-)). Progesteron také mění charakter hlenu děložního hrdla. Ten se mění v hustý, bílý, netažný a je pro spermie prakticky zcela neprostupný.
Jednoduše si pod progesteronem lze představit nejvyššího ochránce a dobrodince vašeho nově vzniklého těhotenství. Poskytne mu měkkou peřinku na uhnízdění se a zajistí mu, aby se mohlo v klidu a nerušeně vyvíjet bez „dotěrných“ spermií! 😉 Pokud žena otěhotní, progesteron zastavuje menstruační cyklus, navozuje i vývoj mléčné žlázy, zvyšuje množství hlenu v děložním hrdle (vytváří se ochranná zátka) a tlumí (předčasné) kontrakce dělohy.
Progesteron výrazně působí na ženský metabolismus a psychiku. Metabolismus se zpomaluje a mírně se zvýší tělesná teplota (o 0,2 -0,6° C). Psychika je pod vlivem progesteronu křehčí, „více zranitelná“ až přecitlivělá (jak je tomu například v těhotenství, kdy je typicky hladina progesteronu výrazně zvýšená). Jednoduše řečeno, právě progesteron může za naši náladovost, plačtivost, zejména ke konci menstruačního cyklu, kdy je jeho hladina v krvi nejvyšší.
Žluté tělísko je samo osobě schopno produkovat progesteron (a taky estrogeny) cca 14 dnů. Poté, když není podpořeno nově vzniklým těhotenstvím, tak po 14 dnech rychle zaniká. Hladina ženských hormonů prudce poklesne, sliznice dutiny děložní splaskne a odkrvácí v podobě menstruace z těla ven. Začátkem krvácení (= začátkem menstruace) se jeden menstruační cyklus uzavírá a tělo je přichystáno na nový cyklus.
V případě těhotenství se embryo 5-6 den svého života zavrtává do děložní sliznice a velice rychle dává maminčinu tělu na vědomí, že je ZDE! Svou existenci hlásí produkováním choriového gonadotropinu (hCG) – a to je ten náš vytoužený těhotenský hormon, který hledá každý těhotenský test!
Žluté tělísko pod taktovkou hCG nezanikne a dál produkuje vysoké dávky estrogenů a zejména progesteronu. A progesteron má těhotenství moc rádo. Progesteron udrží sliznici dutiny děložní pěkně prokrvenou, vláčnou a umožní, aby se v ní mohlo embryo nerušeně vyvíjet. Žluté tělísko bude aktivní po celou dobu prvního trimestru a poté jeho funkci převezme placenta.
V případě, že dojde k uchycení embrya do děložní sliznice, je progesteron nepostradatelný pro další zdárný průběh počátku těhotenství… dokonce v těchto úvodních fázích je dostatečná hladina progesteronu pro udržení těhotenství nezbytná!
Jakékoliv kolísaní hodnot progesteronu nebo jeho celkově snížená produkce již v počátečních fázích vývoje těhotenství může vést k potratu a jeho včasnému odkrvácení (neodlišitelného od běžné menstruace).
Proto na dobré funkci žlutého tělíska skutečně záleží!
Dostatečné produkci progesteronu v luteální fázi je proto třeba věnovat velkou pozornost. Pravdou však je, že celkově je tato fáze menstruačního cyklu značně přehlížena. Bohužel i samotnými lékaři….:-(
Registrující gynekolog běžně ve své praxi řeší rozličné nepravidelnosti menstruačního cyklu žen. Tyto potíže jsou běžné v úvodních letech od začátku menstruace mladé dívky. Souvisí se zcela normální nezralostí center pro řízení menstruačního cyklu, které jsou v mozku. Toto období trvá 1-2 roky. Typická je v něm nepravidelnost menstruace, která je daná nepravidelností ovulace. Je to období hodně křehké a tak by mělo být správně k němu i přistupováno.
Potíže s pravidelností menstruace a tím pádem s ovulací můžou samozřejmě přetrvávat i déle (více se o tom dočtete v mém eBooku Když čáp nepřilétá). Některé ženy s nepravidelností svého cyklu bojují celé své reprodukční období.
Bohužel je smutnou realitou, že povětšině se řeší nepravidelnosti menstruačního cyklu (v mladém i ve vyšším věku), buď nasazením antikoncepce anebo nasazením právě progesteronových preparátů do 2. poloviny menstruačního cyklu.
Nasazením progesteronových preparátů se sice cyklus krásně zpravidelní (zvenku nasazený progesteron urobí to, co má správně dělat vlastní progesteron po ovulaci = promění sliznici dutiny děložní v onu prokrvenou peřinku pro zachycení embrya, která pak krásně a lehce odkrvácí), ale tento postup v žádném případě nevede k ovulaci!
Nepravidelnost menstruačního cyklu = nepravidelnost ovulace se tímto postupem v žádném případě nevyléčí!
Naopak včasné nasazení progesteronových preparátů může nepravidelnost menstruačního cyklu zafixovat a přivodit stav, ve kterém budou potíže s ovulací trvat i do budoucna!
BEZ OVULACE je otěhotnění přirozenou cestou NEMOŽNÉ!
Kvalitní luteální fáze je pro otěhotnění nezbytná. Kvalitní znamená, že žluté tělísko produkuje progesteron v dostatečném množství a dostatečně dlouhou dobu.
Abychom mohly určit luteální fázi, potřebujeme najít v cyklu ovulaci! Luteální fáze začíná následující den po ovulaci a končí den před začátkem menstruace. Vystopování ovulace se podrobně věnuji v mém eBooku Tajemství přirozeného početí. U žen, které provádějí symptotermální metodu, začíná luteální fáze od prvního dne vzestupu bazální teploty. Kvalitní luteální fáze trvá ideálně 14 dnů a nevyskytuje se v jejím průběhu žádné špinění (tj. špinění několik dnů před samotnou menstruací může být jednou ze známek luteální nedostatečnosti). POZOR: pokud neovulujete, tak luteální fázi ani nemáte!
Mírně zkrácená luteální fáze je 12-10 dnů, o výrazném zkrácení hovoříme při zkrácení pod 10 dnů. Příčinou zkrácení luteální fáze může být narušené zrání folikulů, a tím pádem vznik vadného žlutého tělíska, které produkuje nedostatek progesteronu nutného k vytvoření a udržení kvalitní děložní sliznice potřebné k uhnízdění oplozeného vajíčka. K nedostatečnosti žlutého tělíska může dojít i z jiných důvodů – chronický stres, psychicky náročné období, vyčerpání, přepracování, únava, kojení (prvního dítěte při plánování druhého), nesprávná životospráva – to všechno jsou faktory, které mohou činnost žlutého tělíska výrazně ovlivnit.
Když se pokoušíte otěhotnět, tak na jakoukoliv odchylku v luteální fázi je nutno reagovat.
A ZDE je JEDNO VELKÉ POZOR: Nasazení progesteronových preparátů má své zákonitosti, aby neudělali více škody jak užitku!
Pro vysvětlení jak je možné, že můžou blokovat ovulaci, si představte tuto situaci:
Vaše tělo, se snaží ze všech sil, přesvědčit vaše vaječníky, aby proběhla ovulace. V této přípravné fázi cyklu se z malých váčků ve vaječníku (z folikulů) vybere jeden váček = dominantní folikul, který narůstá do velikosti cca 22-24 mm a následně praská, přičemž se z něj vyplaví vajíčko těšící se na své oplodnění. Někdy tato přípravní (folikulární) fáze cyklu je delší než obvykle. V učebnicích gynekologie se dočtete, že normálně mívají ženy ovulaci kolem 14-ho dne cyklu.
Ale zde pozor! Jsou ženy (a není jich málo), které ovulují běžně mnohem později, klidně i 18-ty nebo i 20-ty den cyklu. A pokud je jejich cyklus takto prodloužený a pravidelně se to opakuje, tak je všechno v pořádku, je to jejich norma (více o pravidelnosti menstruačního cyklu a jeho specifikách se dočtete v mých eBoocích Tajemství přirozeného početí a Když čáp nepřilétá.). U těchto žen trvá delší dobu, než malý folikul postupně dospěje až k ovulaci.
Pokud se ale do této přípravy zasáhne a nasadí se v této přípravné fázi cyklu progesteron (běžně se nasazuje 15-ty den cyklu), tak si tělo řekne: „Ejhle progesteron! To znamená, že ovulace již proběhla a já ji již nemusím tím pádem spouštět!“ A tělo ovulaci zablokuje… a my máme zaděláno na pořádný problém! Chudák snažící se dominantní folikul dál narůstá a narůstá a narůstá… ale nepraská (tělo mu nevyšle signál, aby prasknul = zovuloval) a mění se na cystu. Při větším štěstí cysta při další menstruaci (z důvodu poklesu hormonů) praskne, ale je více pravděpodobné, že se tak nestane… cysta bude přetrvávat a vzhledem k tomu, že často produkuje hormony, bude rozhazovat menstruační cyklus, bude bolet a nakonec může její odstranění vyžadovat až operaci… a toto opravdu nikdo z nás nechce!
A proto opakuji: Progesteronové preparáty nasazovat až po proběhlé ovulaci!
Více jak ovulaci správně podpořit, jak jí vystopovat a jak v plodném období správně načasovat pohlavní styk se dočtete v mém eBooku Tajemství přirozeného početí.
Progesteron hraje pro vaše otěhotnění klíčovou roli. Vaše nově vzniklé miminko jeho něžnou náruč potřebuje hned od prvopočátku svého vzniku. V nasazování progesteronových preparátů se bohužel dělá spousta chyb! Vy už ale o nich víte… víte jak se jich vyvarovat…