Spermiogram jak jej možná neznáte! – 2. část

Je to až k nevíře, ale výsledky spermiogramů se u mužů v posledních desetiletích rapidně zhoršují. Jen pro srovnání v roce 1951 byla dolní hranice koncentrace spermií 80 mil./ml, v roce 1964 se to přehodnotilo na 40 mil./ml, v roce 1980 na 20 mil./ml a v roce 2010 stanovilo WHO jako normu 15 mil./ml! Z 80 miliónů spermií v 1 mililitry jsme se za 60 let dostali na 15 miliónů v 1 mililitry! Tak to je teda pořádný sešup!

Logicky z toho vyplývá, že každé dokonce i lehké zhoršení parametrů spermiogramu má na schopnost otěhotnění negativní dopad. A právě proto kvalitě spermiogramu a jeho zlepšení na nejvyšší možnou míru je třeba věnovat maximální pozornost.

Na místě je otázka, jak kvalitu spermiogramu správně podpořit?

  • 1
    Strava

Asi nikoho nepřekvapí, že klíčové bude to, co člověk jí a jak jí. Důležité jsou nejenom samotné potraviny, ale především pravidelné stravování (bez přejídání se navečer a hladovění z nedostatku času v průběhu dne) ideálně domácí stravou s vyloučením fast foodu. Jo, jo… určitě se to lehce řekne, než provede!

Správné stravovací návyky mohou zvýšit kvalitu, množství i pohyblivost spermií. Strava by měla být bohatá hlavně na potraviny, které obsahují vitaminy, minerályantioxidanty nezbytné pro správný vývoj spermií a jejich funkci. K těm nejdůležitějším patří selen, zinek, kyselina listová, vápník a vitamin E. 

Potrava muže, který se snaží zvýšit množství i pohyblivost svých spermií, by se měla skládat především z přirozených, průmyslově co nejméně zpracovaných surovin. Vyhýbat by se měli také nadměrné konzumaci alkoholu, bílé moukycukru.

„Zázračné“ potraviny pro zlepšení kvality spermiogramu:  

  • Ořechy a semínka – obsahují prospěšné omega-3 mastné kyseliny a vitamín E. 
  • Mořské ryby a plody – obsahují omega3 nenasycené mastné kyseliny, vitamín B12 a selen.
  • Hořká čokoláda – zdravé tuky, které obsahuje i kakaové máslo obsažené v kvalitní hořké čokoládě, jsou důležité pro syntézu testosteronu. Obsah L-argininu pomáhá zvýšit množství spermií.
  • Listová zelenina – výhodou listové zeleniny je to, že není kalorická, ale je plná důležitých vitaminů a minerálních látek. Obsahuje navíc také potřebnou kyselinu listovou a vitamin E.
  • Barevná zeleninamrkev, papriky, rajčata, ale i další zelenina a ovoce žluté až červené barvy obsahují potřebné karotenoidy – rostlinné pigmenty. Další výhodou rajčat je i antioxidant lykopen, který má pozitivní vliv na morfologii spermií.
  • 2
    Vyhněte se alkoholu a cigaretám

I tohle asi nikoho nepřekvapí, ale alkohol cigarety mají výrazný podíl na poklesu plodnosti.

Výzkumy ukazují, že kuřáci mají v průměru o 22 % spermií v ejakulátu méně. Navíc kouření deformuje tvar spermií a jejich pohyblivost.

Alkohol zase narušuje proces, během kterého se spermie tvoří.

Aspoň jedna dobrá zpráva by tady ale byla – a tou je kvalitní červené víno. 

V malém množství = u muže 1 sklenička vína denně může zlepšit výsledky spermiogramu. Odborníci předpokládají, že červené víno vděčí za svůj blahodárný vliv na plodnost resveratrolu, tedy přírodnímu antioxidantu, který je v něm v hojném množství obsažen. 

Resveratrol má na lidský organismus blahodárný vliv díky silným antioxidačnímprotirakovinným účinkům. Ovlivňuje metabolismus tuků. Brání stárnutí buněk. Zpomaluje srážení krevních destiček a proces degenerace mozku.

 Tipy pro pití červeného vína:

  • Nechutná vám víno? Resveratrol lze polykat ve formě tabletek vyrobených z vinné révy, které seženete v lékárně jako doplněk stravy.
  • Chutná vám naopak víno? Zvolte suché červené francouzské. Pro francouzská vína je totiž typické, že se nechávají přezrát. Jsou pak náchylnější k infekci plísní Botritis cynerea, která prorůstá do hroznů. Rostlina se brání právě vyšší produkcí resveratrolu, který pak přechází do vína.
  • Slyšeli jste, že se dá koupit i víno přímo v lékárně? Tato speciální vína mají zvýšené obsah resveratrolu až na 4 – 9 mg/l. Takže hurá pro víno do lékárny! 😀
  • 3
    Pozor na vysoké teploty

Notebook na klíně, vyhřívaná sedadla, dlouhé cyklovýlety v horku, těsné kalhoty, každé zahřívání varlat má negativní dopad na tvorbu i kvalitu spermií. Ve varlatech je obvykle o 2 °C nižší teplota, než je ta tělesná. Vyšší teplota ve varlatech působí negativně na vývoj spermií a způsobuje pokles jejich počtu. Stejný dopad má i časté saunování nebo horké koupele. Dobrá zpráva ale je, že pokud si na tyto věci dávají muži pozor, jejich spermiogram se do 3 měsíců prokazatelně zlepší. Ptáte se, proč to trvá až 3 měsíce? Protože spermie potřebuje právě 3 měsíce (konkrétně 64 dnů) ke svému zdárnému vývoji.

  • 4
    Obezita

Výsledky více studií se shodují v tom, že polovina obézních mužů má sníženou plodnost a dají se u nich očekávat potíže. Redukce váhy je zde zcela na místě (a nejen kvůli zlepšení spermiogramu…).

  • 5
    Pozor na léky

Některé léky omezují tvorbu spermií. Pokud nějaké léky užíváte, přečtěte si pozorně příbalový leták nebo se rovnou poraďte s lékařem.

  • 6
    Stres

Čím dál tím více se ukazuje, že stres je spouštěčem mnoha nemocí, a to i takových, u kterých to dříve lékaři nepředpokládali. Stres v práci, stres při konfliktech s okolím, stres z finanční nejistoty a v neposledním řadě i stále více se stupňující stres z neschopnosti počít potomka (pokud to již nějakou dobu nejde).

Toto se samozřejmě týká obou z neplodného páru. Zde se nabízejí ty zlaté rady tipu:

„Takže od dnes již žádný stres….“

„Jednoduše na to nemyslete…“

„Nesmíte si to tak brát k srdci… když tomu necháte volný průběh, tak to přijde samo….“

„Jsou i podstatnější věci na světě, než plození dětí…“ atd.

Variant na tyto nevyžádané rady je nespočetně. Jsou proneseny s mávnutím rukou a s chlácholivým úsměvem… a vy máte pocit, že světu znalému rádci (spíše rádkyni) uštědříte pár facek! 

Znám to sama na sobě… já jsem ve svém období temna (po 3 potratech a opakovaných neúspěších i při umělém oplodnění – více si přečtěte v můj příběh) byla při těchto „dobře“ míněných radách doslova mučena zaživa. Pohled na kamarádku s dítětem mě bodal přímo do srdce… a to ani nemusela otevřít pusu a vydávat „rady nad zlato“!

Bohužel naše psychika, naše nastavení, náš vnitřní svět se jistým způsobem podílí i na úspěchu či neúspěchu zázraku jménem zrození. Zvládnout vlastní hlavu, naše myšlenky a obavy je velice těžké… bohužel pro otěhotnění velice podstatné. Jak na to? Zde se odkrývá prostor alternativním postupům (více o nich píši ve svém eBooku Tajemství přirozeného početí) a vědomému zaměření své pozornosti k něčemu jinému než k plánování rodiny.

My s Davidem jsme si pořídili psa… chundelatou kuličku zlatého retrívra, takové přirozeně šťastné a nesmírně milující stvoření… a ejhle za 3 týdny byl test pozitivní a o 9 měsíců se narodil náš Enea.  Náhoda? Kouzlo? … kdoví?! 

Nemusíte si zrovna pořizovat psa, ale zkuste si třeba naplánovat aktivitu, která vás bude bavit oba. Cestování, zahrada a v neposlední řadě sport nebo jakýkoliv pohyb, to vše může být zdrojem zdravé mysli i těla. Stejně tak jako dostatek spánku.

  • 7
    Zázračný myoinositol

O myoinositolu a jeho důležitosti při podpoře folikulární fáze cyklu ženy hodně píši ve svém eBooku Tajemství přirozeného početí. Ukazuje se, že tak jak u žen, i u mužů, vede myoinositolzlepšení reprodukčních funkci. Užívání myoinositolu vede k zlepšení pohyblivosti spermiízvyšuje i jejich počet.

Při léčbě poruch plodnosti u mužů je doporučené dávkování 2 g myoinositolu 2× denně nejméně po dobu 3 měsíců. Tento způsob aplikace může prakticky ovlivnit vývoj spermii (já mám dobrou zkušenost s preparátem Folandrol, ale na českém trhu je spoustu obdobných preparátů).

Jenže spermie si po opuštění těla muže žijí svým vlastním životem a pro jejich správnou funkci při oplodnění je nutné, aby bylo dosaženo účinné koncentrace myoinositolu i v ženském genitálním traktu, kde se spermie pohybují a probíhá zde i proces oplození. To lze lehce docílit užívání myoinositolu i partnerkou. Myoinositol u ženy příznivě ovlivňuje vývoj a zrání folikulů a jako přidaná hodnota se jeví i zlepšení oplodňovacího potenciálu spermií… co si přát více, že?!  

POZOR: Všechny režimové opatření, změny životního stylu nebo vhodné výživové doplňky třeba ponechat minimálně po dobu 3 měsíců. Až po této době má smysl spermiogram opět zkontrolovat a vyhodnotit, zda došlo nebo nedošlo ke zlepšení parametrů spermiogramu. Když se ptáte, proč to trvá tak dlouho… tak odpověď je jednoznačná. Vývoj spermií ze spermatozoí (zárodečných buněk) trvá až 64 dnů. Bohužel holou pravdou zůstává, že někdy ke zlepšení spermiogramu ani přes veškerou snahu ani po 3 měsících nedojde a my nevíme proč tomu tak je?!

Když je v plánu IVF…

V případě, že již plánujete IVF cyklus = umělé oplodnění (a to nejenom z důvodu horšího spermiogramu), tak se vám dále otevírá skutečně široké pole možností, jak výběr oplodnění schopné spermie zdárně vylepšit.

Je skvělé slyšet, že mužský faktor je nejlépe řešitelným faktorem neplodnostimetod, které se zaměřují na zdokonalení výběru zralých spermií stále přibývá.

Společným jmenovatelem všech v současnosti nabízených anebo vyvíjených metod je co nejvíce přiblížení se výběru zralé spermie, tak jak kdyby šlo o proces přirozeného “souboje” spermií v ženském genitálním traktu. 

Zlatým standartem je dnes již běžně nabízené ICSI (intracytoplazmatická injekce spermie).

Jedná se o mikromanipulační metodu oplození vajíčka, kdy se spermie mikrojehlou přímo vpíchne do vajíčka. Táto metoda je skvělá a výrazně zvedá šance na oplodnění vajíčka a vznik životaschopného embrya.

Na otázku proč je tato metoda tak úspěšná, je lehké odpovědět. Touto metodou se totiž obchází velice složitý proces vlastního spojení spermie s vajíčkem, který spočívá v několika na sobě přísně navazujících, funkčních kroků.

Metoda ICSI výrazně zvedá úspěšnost oplození vajíček.

Bohužel ji neproplácí žádná pojišťovna. Takže stran vaší peněženky je to metoda „nadstandardní”, za kterou si musíte připlatit. Ceny metody ICSI se centrum od centra liší. Běžně je to cca kolem 1000 Kč na jedno vajíčko. Některá centra nabízejí i oplodnění všech vajíček za jednu balíčkovou cenu.

ICSI pomáhá zejména v případech, kdy zjistíme příčinu neplodnosti na straně muže, například:

  • špatný spermiogram (nízký počet spermií, porucha jejich pohyblivosti)
  • přítomnost protilátek, které brání přirozenému oplodnění vajíčka
  • spermiogram je těžce poškozen (např. v spermiogramu nebyly spermie vůbec nalezeny = azoospermia atd.) a spermie jsou získány přímo z varlat

Nicméně i přes všechny nesporné výhody má tato metoda i své limity.

Základním limitem na jedné straně,  je v podstatě to, co tuto metodu dělá tak úspěšnou - a to je fakt, že se obcházejí mnohé důležité kroky, které jsou nevyhnuté pro spojení spermie s vajíčkem za přirozených podmínek.

Při výběre spermie se zde spoléháme pouze na oko embryologa. V praxi se tato metoda provádí tak, že embryolog prohlíží spermie pod výkonným mikroskopem. Na oplodnění pak vybírá spermii, o které si myslí, že by v přirozeném prostředí vedla k oplodnění. To znamená vybírá tvarově normální spermii, která se rychle progresivně hýbe kupředu (pokud taková spermie k dispozici v spermiogramu je).

Problémem však je, že ne každá takto ideálně vyhlížející spermie je skutečně funkčně připravena na oplodnění. Takhle “ideálně” se bohužel může tvářit i spermie, která ještě definitivně nedozrála anebo naopak spermie, která je již starázahájila již proces apoptózy = řízené smrti buňky (tak jak jsem o tom již podrobně psala ve svém předchozím článku Spermiogram jak jej možná neznáte! – 1. část).

Stejně tak pouhým okem nelze rozlišit spermii s neporušenou genetickou informací od spermie, které ve své DNA obsahuje zlomy = spermii s fragmentovanou DNA.

Ono se nám v konečném důsledku stále víc a víc ukazuje, že ta příroda to má nakonec krásně vymyšleno a že překážky, které spermie musí při svojí pouti za vajíčkem zvládnout právě slouží jak pomyslný trychtýř, který propustí skutečně jenom ty nejlepší z nejlepších spermií a tím se riziko oplodnění poškozenou spermií značně minimalizuje.

Jaké to bylo pro nás, experty na reprodukci zklamání. 😀 Že i kdybychom moc chtěli (a jistou dobu když se s metodou ICSI pouze začínalo, tak jsme tomu i věřili), tak jednoduše nejsme “chytřejší” než příroda… a tak nyní couváme a vracíme se zpátky k přirozeným metodám. Snažíme se podmínky, které jsou při přirozeném oplodnění vajíčka co nejvíc napodobit a tak umožnit výběr zralé a zdravé spermie, které je ideální pro oplodnění a zvládla by i všechny překážky, které by jí  ženské tělo postavilo do cesty na její pouti za vajíčkem.

K vylepšeným metodám výběru zralé, oplodnění schopné spermie patří:

  • PICSI - Intracytoplazmatická injekce předvybraných spermií

Zjistilo se, že na to aby spermie byla schopna oplodnit vajíčko za přirozených podmínek, tak se nejdřív musí navázat na obal vajíčka, které obsahuje ve vysoké procentu kyselinu hyaluronovú. Ano je to ta samá kyselina, která je obsažena v krémech na redukci vrásek a snad ve všech pleťových sérech. 😉

A právě na tuto kyselinu, musí být schopna navázat se i spermie, která touží oplodnit vajíčko.

Zjistilo se, že schopnost vazby na kyselinu hyalurónovou mají pouze spermie zralé, s výrazně nižším výskytem chromozomálních anomálií. A z tohoto poznatku se vyvinula elegantní metoda PICSI.

Princip je velice jednoduchý. Na speciální membránu z kyseliny hyaluronovej se umístí spermie a ponechají se svému osudu. Spermie, které jsou zralé, tudíž schopné navázat se na kyselinu hyaurónovou, tak ty se v membráně zachytí = v podstatě se s ní spojí, tak jak kdyby se spojili s obalem vajíčka.

Následně embryolog takto “uvězněné” spermie vezmeprovede s nimi ICSI = vpíchne jich do vajíčka. Tak je zaručeno, že se k oplození vajíčka vyberou spermie optimální zralosti. Přepokládá se, že zralá spermie po zavedení do cytoplazmy vajíčka s větší pravděpodobností povede  k oplození a vývoji perspektivního embrya.

  • MACS - nová metoda selekce spermií

O fragmentované DNA ve spermiích jsem vám již psala v minulém článku Spermiogram jak jej možná neznáte! – 1. část. Poškození DNA spermií může být příčinou mužské neplodnosti. 

Spermie s poškozenou (fragmentovanou) DNA často nejsou schopny oplodnit vajíčko vůbec. Pokud poškozená spermie vajíčko přeci jen oplodní a embryu se následně nepodaří poškozenou DNA opravit, tak může být následně negativně ovlivněno dělení embrya, může dojít k zástavě vývoje embrya anebo časnému potratu.

 

Spermie s poškozenou, fragmentovanou DNA a taky spermie, které jsou již staré, jsou odsouzené k řízený smrti buněk, zanikají tzv. apoptózou. Spermie, které již započali proces apoptózy se v úvodní fázi nedají běžnými metodami odlišit od spermií zdravých. Ještě se hýbounevykazují na první pohled žádné známky, že jsou již odsouzeny k zániku.

Pokud se v této fázi, ale spermie embryologem vyberou na oplodnění, tak k samotnému oplodnění buď nedojde anebo vajíčko se oplodní, ale vzniklé embryo se nevyvíjí dobře, popřípadě se nevyvíjí vůbec. A to nechceme!

Musíme nějakým způsobem odlišit spermie se započatou apoptózu od spermií, které jsou normální a oplodnění schopné.

Naštěstí už hned v úvodu zahájení procesu apoptózy se u spermií na povrchu objevuje speciální látka, která se jmenuje fosfatidylserinu. A právě díky této látce je možné apoptotické spermie detekovat a oddělit. A to právě metodou MACS.

Během přípravy spermií na metodu MACS se na tuto speciální látku (na ftosfatidylserin) navážou pomocí protilátky droboučké kovové částice. Následně se spermie “proženou” zmagnetizovanou trubicí. A právě spermie, které mají na sobě navázanou kovovou mikročástic se pomocí magnetu zachytí a zdárně trubicí projdou pouze ty spermie, které jsou bez navázané částice. To znamená pouze spermie bez zahájeného procesu apoptózy.

Pomocí metody MACS se zachytí a odstraní spermie určené k zániku. Díky metodě MACS máme větší šanci získat kvalitní spermie, zejména s nepoškozenou DNA. Získané spermie jsou následně použity pro oplození vajíček.

Tato metoda je vhodná pro páry:

Bohužel ani tato metoda není hrazena zdravotní pojišťovnou. Doplatky na tuto metody se různí mezi jednotlivými centry asistované reprodukce. Průměrně se doplatek pohybuje mezi 5000 – 6000 Kč.

  • Metoda mikrofluidní separace spermií - MFSS

Při přirozeném oplození v těle partnerky dochází k  výběru spermie, která musí prokázat svou kvalitu mimo jiné i průchodem přes mikroskopické překážky ve vejcovodech. Tento přirozený proces může být v laboratoři napodoben použitím mikrofluidní separace spermií.

 

Spermie v ejakulátu jsou při této metodě umístěny na speciální čip a přes mikrokanálky samovolně prostupují do oplozovacího média. Pomocí této metody je možné získat z ejakulátu spermie velmi šetrně,  aniž by byly zatíženy dalšími laboratorními postupy nutnými ke zpracování ejakulátu. Díky selekci přes mikroskopické kanálky máme větší šanci získat kvalitní spermie, zejména s nepoškozenou DNA. Získané spermie jsou následně použity pro oplození vajíček.

MFSS (podobně jako metoda MACS) se provádí zejména u párů s diagnostikovanou zvýšenou fragmentací DNA spermií, se zástavou vývoje embryí v předchozích cyklech, s opakovanými potraty nebo embryotransfery bez implantace embrya a v případě vyššího věku ženy.

Bohužel ani tato metoda není hrazena zdravotní pojišťovnou. Doplatky na tuto metody se různí mezi jednotlivými centry asistované reprodukce. Průměrně se doplatek pohybuje mezi 5000 Kč.

  • MESA/TESE

Při opakovaně potvrzené azoospermii (absence veškerých živých spermií v ejakulátu) je někdy možné získat spermie chirurgickým způsobem pomocí operačních metod MESA, eventuelně TESE. 

  • MESA (Micro Epididymal Sperm Aspiration)

Jedná se o mikrochirurgické odsátí spermií z nadvarlete – zákrok, který se provádí v případě porušení transportu spermií mezi nadvarletem a močovou trubicí. Výkon se až na výjimky provádí v celkové anestezii otevřenou cestou, tj. cca 3cm dlouhým řezem na šourku se získá přístup k nadvarleti a pipetou se z kanálků odsaje tekutina. Tato je v průběhu operace podrobně analyzována v embryologické laboratoři. Pokud obsahuje živé spermie, jsou použity k oplození vajíček metodou ICSI.

  • TESE (Testicular Sperm Extraction)

V případě, že technikou MESA nebyly získány žádné spermie, přistupujeme k technice TESE. Jde o zákrok, kterým lze, pokud jsou vytvořeny, získat spermie z kanálků zárodečného epitelu v případě, kdy nejsou schopny uvolnění, či transportu z varlete do nadvarlete.

Tento výkon navazuje na předchozí zákrok MESA. Z malých řezů v obalu varlete se získá malé množství tkáně varlete. Získaná tkáň varlete je pak dále zpracována v laboratoři. Pokud jsou v embryologické laboratoři nalezeny živé spermie, jsou použity za pomoci metody ICSI k oplození vajíček.

Bohužel ani tato metoda není hrazena zdravotní pojišťovnou. Doplatky na tuto metody se různí mezi jednotlivými centry asistované reprodukce. Průměrně se doplatek pohybuje mezi 18- 20 000,- Kč.

Závěr:

Tak spermie jsme tedy prozkoumaly skutečně podrobně! Je úžasné, že v dnešní době je k dispozici spoustu možností, jak pracovat i se spermiogramem, který je závažně poškozen anebo když se spermie v ejakulátu nenaleznou vůbec. Postačilo by se vrátit pouze o několik desetiletí zpátky a šance na potomka z vlastních spermií by se rovnala nule.

Naštěstí je dnes všechno jinak a při využití těch správných metod jak onu vítěznou, oplodnění schopnou spermii vybrat se sen zakládat vlastní rodinu může stát krásnou skutečností…   

Jsem expertka na léčbu neplodnosti, lékařka s nadstavbovou atestací z oboru Reprodukční medicíny a šťastná maminka dvou krásných dětí. Strastiplnou cestou za vytouženým miminkem jsem si sama prošla. Nyní se na neplodnost dívám celostně a provázím ženy na jejich cestě za vysněným dítětem. Dělím se s nimi o moje vědomosti a zkušenosti a pomáhám jim nad neplodností zvítězit! Jsem autorkou eBooku Tajemství přirozeného početí >>, který se stane vašim spolehlivým průvodcem na cestě k vytouženému miminku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.