Když se to stane poprvé!

Jsou tam!! To snad ani není možné! Srdce mi divoce buší, je mi nevolno a ruce se mi třesou. Podívám se ještě jednou….skutečně tam jsou, nezmizely…..ty 2 čárky tam jasně svítí. Žádný „duch“, ale pořádná dálnice!

A to jsem si myslela, že po vysazení antikoncepce bude trvat nejméně rok než otěhotním, pokud vůbec otěhotním. Vždyť dobře vím, co je to post-pill amenorea (více si budete moci přečíst v mém připravovaném článku) a jak dlouho často trvá navrácení pravidelného menstruačního cyklu po vysazení hormonální antikoncepce, kterou jsem brala bez přerušení pěknou řadu let.

Antikoncepci jsem vysadila před měsícem.

Menstruace přišla pouze jednou a je to tady! Takhle rychle jsem to teda nečekala! Ano, s Davidem se máme krásně, jsme do sebe šíleně zamilovaní a ano, máme svoje roky (bylo nám tehdy oběma již hodně přes 30 let)….ale není po půlroční známosti s tím uhrančivým tmavookým Italem na těhotenství ještě brzy? Ani jsme spolu vlastně nebyli na pořádné dovolené (a to cestování tak miluji)! A co ta má atestace z Reprodukční medicíny, na kterou se nyní chystám??….tu s několika měsíčním dítětem asi nedám!

Jsem na těhotenství již nachystána?!

A rojily se mi v hlavě další a další otázky…. stovky dalších pochybností, zda jsem na těhotenství již připravená?! Zdravý rozum mi jasně říkal, že vždyť takhle je to jednoznačně lepší….než si projít martýriem těch zdánlivě nekonečných pokusů o otěhotnění a každoměsíčních zklamání nad sněhobílým testem. Vždyť to ve své praxi vidím tolikrát! A děsím se toho, že by to mohlo potkat i mě…..

Ťuká srdíčko!

Ze dvou čárek na těhotenském testu byla brzy „bublinka“ na ultrazvuku, poté se rozťukalo to malinké srdíčko … a já jsem jen němě stála v ohromení nad tou silou zrození života! A to malinké srdíčko, co ve mně začalo tlouct, se mi pěkně rychle dostalo pod kůži. Najednou už tak nebyla důležitá atestace ani cestování, ani X jiných tak důležitých věcí…. všechno ve mně se zaměřilo na jediné….budu MAMINKA! A náhle tu byl tak krásný, všeobjímající pocit…sen, ze kterého se nechcete probudit….

Týdny plynuly a všechno šlo jako po másle. Davide byl štěstím bez sebe a moc si přál vidět naše miminko na ultrazvuku. Kvůli svému pracovnímu vytížení se mnou na ultrazvuku zatím nebyl ani jednou. Tak jsme si jednu neděli řekli, že se vyrazíme na miminko podívat.

Zajeli jsme do nemocnice, kde jsem tenkrát pracovala, půjčili jsme si klíče od ultrazvukové ambulance a já, hrdinka, jsem si šla sama udělat ultrazvuk. Byla jsem již v 12- tém týdnu, ultrazvuk se už dal dělat pěkně přes bříško. Davidovi jsem chtěla všechno podrobně a v klidu ukázat. Představa to byla krásná a romantická, intimní chvíle…. jen my dva a naše budoucí miminko!

10. týden mého těhotenství – tehdy se všechno ještě zdálo v pořádku a srdíčko krásně tlouklo

Zřícení snu!

Ten svíravý pocit v žaludku, který se mě snažil varovat, jsem dokonale vytěsnila a přiložila jsem si ultrazvukovou sondu na podbříšek. NEŤUKÁ!!! Já jsem to viděla hned….naše miminko ve mně umřelo….. Z romantické, intimní chvíle se rázem stalo peklo na Zemi! Zavolala jsem si na potvrzení nálezu kolegu, který měl v té době službu. Diagnózu potvrdil a mně se zřítil celý svět. Následovaly proplakané dny plné zoufalství a beznaděje. Moje priority se jednou a provždy úplně změnily … touha po dítěti se dostala na první místo a „zaměstnala“ mě na pěknou řadu let. Můj příběh čtěte zde.

Jak správně postupovat, když potratíte poprvé

Po svém prvním potratu mi v hlavě běhalo spoustu otázek, na které se jistě ptá každá žena, která si bolestivým potracením svého vytouženého miminka taky prošla nebo právě prochází. 

  • Jak by mněla ideálně proběhnout revize dutiny děložní (neboli vyčištění dutiny děložní po potratu), tak aby se minimalizovaly  důsledky tohoto výkonu pro další těhotenství?
  • Proč se to stalo? Jaká je příčina mého potratu?
  • Co udělat proto, aby se potracení neopakovalo?
  • Jaké vyšetření podstoupit?
  • Jak dlouho je nutné čekat, než se budeme moci znovu pokoušet o miminko?

Já, jako lékařka z oboru, jsem v tom měla jasno. Ve své praxi ale bohužel často vidím i ženy, které potratí vícekrát za sebou a neabsolvují potřebná základní vyšetření. Často se takto přehlédne příčina potratů, která je mnohokrát lehce řešitelná. Ženy poté zbytečně podstoupí opakované čištění dutiny děložní (revize dutiny děložní), což mnohokrát vede k poškození endometria (výstelky dutiny děložní), která je nezbytná pro uhnízdění se embrya v děloze a pro jeho zdárný vývoj. Navíc se po každém dalším potratu stále víc a víc roztáčí zhoubná spirála úzkosti, deprese a beznaděje, které v konečném důsledku nepříznivě ovlivní každé další následné těhotenství. Podrobnému rozboru problému opakovaných potratů se budu věnovat v mém eBooku, který pro vás nyní připravuji.

Pojďme nyní společně najít odpovědi na výše uvedené otázky.

  • Jak by měla ideálně proběhnout revize dutiny děložní (vyčištění dutiny děložní po potratu), tak aby se minimalizovaly důsledky tohoto výkonu pro další těhotenství?

Revize dutiny děložní by měla být provedena co nejvíce šetrně, ale přitom důsledně. Šetrný postup výkonu je nutný pro ochranu sliznice dutiny děložní (endometria), která je nevyhnutná pro opětovné otěhotnění (uhnízdění se embrya v děloze). Při nešetrném výkonu může dojít k vážnému poškození endometria a ke vzniku Ashermanova syndromu. 

Ashermanův syndrom je definovaný jako částečné nebo úplné uzavření dutiny děložní srůsty. Projevuje se menstruačními obtížemi, neplodností nebo opakovanými těhotenskými ztrátami.

Aby se vzniku Ashermanova syndromu předešlo, je vhodné výkon provádět vakumaspirací (to znamená odsátím obsahu dutiny děložní odsávačkou) a následné dočištění dutiny děložní tupou kyretou. Výkon, pokud to lze, by měl provést atestovaný lékař.

Po výkonu lze do dutiny děložní preventivně aplikovat Hyalobarier gel – jedná se o gel se 100% kyselinou hyauloronovou. Aplikace gelu zabrání vzniku Ashermanova syndromu a poskytne ideální podmínky pro dokonalé zhojení dutiny děložní (Hyalobarier gel bohužel není hrazen pojišťovnou, je volně dostupný zejména v nemocničních lékárnách, stojí kolem 3000 Kč).

Na druhé straně ani přehnaná opatrnost při revizi dutiny děložní není na místě. Hrozí, že by dutina děložní nemusela být vyčištěna kompletně. Mohly by v ní zůstat zbytky placentárních struktur po potratu a ty by se mohly následně zanítit. Byla by nutná léčba antibiotiky a opakování čištění dutiny děložní.

Další zákrok + zánět =  vyšší riziko poškození endometria do budoucna!

Kvůli snížení možnosti ponechání zbytků po potratu v děloze je nutné výkon provádět vždy pod ultrazvukovou kontrolou.

Všechny výše uvedené doporučení jsou velice důležité a zajistí vám brzký návrat sliznice dutiny děložní do normálu. Nebojte se na všechno zeptat lékaře, který bude váš zákrok provádět! Podrobně si s ním naplánujte všechny kroky a domluvte se s ním na dalším postupu! Máte na to nárok!

  • Proč se to stalo? Jaká je příčina mého potratu?

Nejpalčivější otázka ze všech! Proč se to stalo? Proč mně?  Abychom na danou otázku mohli odpovědět, je nutno ještě v průběhu revize dutiny děložní zajistit část potracených struktur a zaslat je na histologickou a zejm. cytogenetickou diagnostiku.

Zcela běžně se vzorek tkáně z potraceného těhotenství posílá na histologii. Histologie dokáže rozpoznat, zda se jednalo o normálně strukturovanou graviditu. Odpoví vám na otázku, zda příčinou vašeho potratu nebyl akutně probíhající zánět, anebo zda se nejednalo o molární těhotenství (více o molárním těhotenství si budete moct přečíst v mém připravovaném článku). Nám s Davidem právě histologie přinesla odpověď na příčinu našeho prvního potratu (více o nás si můžete přečíst v Můj příběh).

Realita je však taková, že v drtivé většině případů histologie neodhalí nic zásadního. O to důležitější je odběr potraceného materiálu na cytogenetické vyšetření. Pozor, ale ne všechny kliniky vám toto vyšetření nabídnou a už vůbec ne v případě, že jste potratila poprvé! Některé (zejména menší okresní nemocnice) ho běžně neprovádějí. Reprodukční centra a větší gynekologická centra provedení odběru materiálu na cytogenetickou diagnostiku provádí.

Po zajištění choriových klků (to je část plodových struktur, ze které se následně vyvíjí placenta) se vzorek odešle na cytogenetické vyšetření. Toto vyšetření dokáže následně odhalit, zda se nejednalo o potrat z genetické příčiny – např. se můžou odhalit numerické chromozomální vady (situace, kdy chromozomů není 46 jak je tomu normálně, ale jeden nebo více chromozomů chybí nebo jsou naopak nadpočetné). Těhotenství s numerickou chybou chromozomů nemá (až na malé výjimky) šanci na přežití.  

Realita je ale neúprosná! Genetická vada je zodpovědná za cca 40-50 % všech potratů a u žen, které mají přes 35 let je toto procento ještě daleko vyšší (o důležitosti věku žen při otěhotnění si můžete přečíst v mém eBooku zdarma).

Odhalení, že se jednalo o potrat z genetické příčiny sice situaci nijak nezmění, ale psychicky to výrazně pomůže. Riziko, že se zamlknuté těhotenství z genetické příčiny bude opakovat, není po prvním potratu zvýšená. V překladu to znamená, že se do další gravidity můžete pustit bez obav, že by se genetická vada mohla opakovat. Ona se zopakovat může, ale toto riziko je stejné, jaké bylo již při vašem prvním pokusu o otěhotnění. Úroveň tohoto rizika je výrazně ovlivněna vašim věkem.  

  • Co udělat proto, aby se potracení neopakovalo? Jaké vyšetření podstoupit?

V případě, že ani histologické ani cytogenetické vyšetření nepřinese odpověď na otázku proč k potracení přišlo, je vhodné absolvovat několik alespoň základních vyšetření.jednoznačné doporučení je tyto vyšetření neodkládat na pozdější dobu, nečekat na opakování potracení (jak je někdy doporučováno), ale udělat všechno proto, abychom opakování této bolestivé události zabránili!

Mnohé ze zjistitelných příčin jsou lépe nebo hůř řešitelné…. ale pořád řešitelné. Provedení alespoň základního souboru vyšetření vám rovněž přinese klid na duši! Pro své následné těhotenství jste udělala maximum, nic jste nezanedbala a můžete se zvesela pustit do dalších pokusů o otěhotnění.

Vyšetření, které jsou vhodné absolvovat po prvním potratu:

1. Podrobné ultrazvukové vyšetření malé pánve vaginální ultrazvukovou sondou.
  • Kdy vyšetření absolvovat?

Vhodné jepočkat na první menstruaci po potratu (po potratu jste jakoby v malém šestinedělí a tak menstruace může klidně příjít i s několikatýdenním zpožděním, nelekněte se, je to normální). Poté absolvovat ultrazvuk ideálně 10.- 12. den menstruačního cyklu (menstruační cyklus začíná vždy prvním dnem menstruačního krvácení). Toto období je vhodné proto, že ideálně již bude vidět, zda dochází k ovulaci a zda sliznice dutiny děložní hezky narůstá.

  • Co může ultrazvukové vyšetření odhalit?

Vrozenou vývojovou vadu dělohy

Přítomnost myomu (svalového uzlu) na děloze

Přítomnost ložisek endometriózy

Přítomnost cyst na vaječníku

Nedostatečnou výšku sliznice dutiny děložní

Všechny výše uvedené stavy můžou vést k potratu. Dobrá zpráva je, že všechny výše uvedené stavy jsou řešitelné, blíže se o jejich řešení dozvíte v mém připravovaném eBooku.

2. Genetické vyšetření celého páru (ženy i muže):

Absolvování genetického vyšetření již po prvním potratu je určitě vhodným krokem. Já ho jednoznačně doporučuji. Předejde se tak (kromě jiného) k nepoznané přítomnosti balancované chromozomální translokace u jednoho z partnerů.

V překladu zjistíme, zda jeden z partnerů není nositelem genetické odchylky – kdy mu co do počtu chromozomů nic nechybí ani nepřebývá (je zcela zdravý), nicméně 2 nebo více chromozomů jsou jako kdyby promíchané a poté se do těhotenství může dostat chromozom s určitou přebývající nebo chybějící částí (viz obrázek). Když se to stane, tak s velkou pravděpodobností dojde k potratu a potrácení se může opakovat i mnohokrát po sobě.

Je velkou chybou provedení genetického vyšetření odkládat! Bohužel se to tak mnohokrát v praxi děje a poté přicházejí páry do IVF centra i po několika zcela „zbytečných“ potratech. A co hůř, někdy dokonce i absolvují několik IVF cyklů bez absolvování genetického vyšetření! Přitom i toto zjištění má svá řešení. Řešením je absolvování IVF cyklu s preimplantační genetickou diagnostikou na embryích před jejich vložením do dělohy. Více se dočtete v mém připravovaném eBooku.

3. Provedení kultivace z hrdla dělohy.

Cílem je odhalit akutně probíhající infekci, jejíž původcem může být např. mycoplasma, ureoplasma ureolyticum, chlamydia trachomatis, herpes simplex, cytomegalovirus, antropozoonózy a další. U mnohých těchto infekcí byla potvrzena jejich schopnost zvyšovat riziko potratu. Po zjištění infekce je nutné jejich důkladné zaléčení.

4. Hematologické vyšetření.

Poruchy sráženlivosti krve, zejména tzv. trombofilie, mohou velice nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství a můžou vést až k jeho zamlknutí. Jedná se o abnormality vedoucí ke zvýšené tendenci ke krevnímu srážení. Mezi ženami jsou tyto poruchy značně rozšířené. Většina žen na sebe nepozoruje žádné příznaky své porušené krevní sráženlivosti (někdy se pouze velice snadno ženám tvoří modřiny i po nepatrném nárazu). Častokrát se tyto poruchy bohužel poprvé projeví až v průběhu těhotenství.

Vyvíjející se placenta je místo, kde krev intenzivně protéká drobnými cévami, které jsou pro zabezpečení zdárného vývoje embrya nezbytné. A právě v těchto drobných cévkách dochází k vytváření drobných krevních sraženin, cévky se ucpávají a těhotenství se nemůže zdárně dál vyvíjet a dojde k jeho zamlknutí. Trombofilie je možné snadno diagnostikovat při genetickém a hematologickém vyšetření. Jsou lehce řešitelné nasazením vhodných protisrážanlivých preparátů (napr. Fraxiparine, aplikují se 1x denně injekčně do podbřišku). Je velká škoda zjistit přítomnost trombofilie až po 3-4 potratech ….

5. Základní imunologický rozbor:

Vhodné je zjistit, zda není zdvižena hladina protilátek proti spermiím, proti strukturám embrya, zda nejsou aktivované NK buňky a zda nemáte v krvi přítomny protilátky pro autoimunitní fosfolipidový syndrom. Porušené imunologické reakce, a často i skříženě potravinované alergie, se podílejí na relativně vysoké procentu opakovaných potratů. Blíže se o imunologii a jejím vztahu k opakovanému potrácení věnuji v mém připravovaném eBooku.    

  • Jak dlouho je nutné čekat než se budeme moci znovu pokoušet o miminko?

Zde je důležité odpovědět si na otázku –  v jakém týdnu těhotenství došlo k potratu?

Potraty do 8-mého týdne těhotenství považujeme za „malé“, děloha nebyla těhotenstvím výrazněji zvětšena a ani vaše tělo nebylo vystaveno těhotenským hormonům dlouhou dobu. V případě, že spěcháte a cítíte se psychicky na to do toho jít, tak stačí 1- měsíční pausa (to znamená, že  necháte po potratu proběhnout 2 menstruace a můžete se pokoušet znovu).

V případě větších potratů je na místě dát si pauzu aspoň na 3 měsíce. Hodně závisí i na vašem věku a na vaší ovariální rezervě (více o ovariální rezervě si můžete přečíst v mém článku). Ve vyšším věku je lepší na nic nečekat a raději si ve snažení o miminko pospíšit.

Čekání využijte na harmonizaci těla a duše

Každopádně doba, kdy se nebudete moci o miminko pokoušet, je doba ideální na ponoření se sami do sebe. Potřebujete čas na vyhojení té ošklivé hluboké rány, kterou jste od života právě dostali. Dopřejte si ho. Je to doba proměny, doba bilancování, doba přestavování žebříčku osobních hodnot.

Mluvte o své bolesti, sdílejte své pocity s partnerem, kamarádkou, rodinou a nechte se pohladit. Pokud to tak cítíte, zaměřte se i na harmonizaci těla a ducha pomocí alternativní podpůrné terapie, která mně osobně výrazně pomohla při mé trnité cestě za vytouženým miminkem (více se o ní dočtete v mém eBooku Tajemství přirozeného početí). Věřte, že je to jenom temné údolí, kterým si nyní procházíte. Nebude trvat věčně…. a jednou, když konečně sevřete své voňavé děťátko v náručí….tak si na něj jen vzdáleně vzpomenete a pochválíte se, protože jste to tehdy nevzdaly…..bojovaly jste dál a nakonec vyhrály!!

Jsem expertka na léčbu neplodnosti, lékařka s nadstavbovou atestací z oboru Reprodukční medicíny a šťastná maminka dvou krásných dětí. Strastiplnou cestou za vytouženým miminkem jsem si sama prošla. Nyní se na neplodnost dívám celostně a provázím ženy na jejich cestě za vysněným dítětem. Dělím se s nimi o moje vědomosti a zkušenosti a pomáhám jim nad neplodností zvítězit! Jsem autorkou eBooku Tajemství přirozeného početí >>, který se stane vašim spolehlivým průvodcem na cestě k vytouženému miminku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.