COOL dárek nejen pro dceru!

Mám jednu kamarádku. Ona sama ve svém mládí byla moc šikovná a pořídila si miminko hodně brzo. Má dceru a letos jí bude sladkých 25 let. Sedíme u mě doma na kávičce a řešíme spolu, co Natálce pořídit k 25tým narozeninám. Kámoška by jí chtěla pořídit něco skutečně super, co by ocenila i v budoucnu, něco, co nejde lehce pořídit na internetu, jak se dnes říká, chtěla by jí koupit opravdu COOL dárek!

A při slově COOL (kdo nemluví anglicky – v překladu chladný :-D) mě to napadne! A co takhle jí pořídit něco opravdu COOL… a zaplatit jí social freezing?! Kamarádka na mě vyděšeně vyvalí oči… zaplatit jí co? No přece social freezing = nechat ji v tak krásném mladém věku zamrazit její vajíčka pro použití v budoucnosti!

Natálka je 2 roky po ukončení vysoké školy, je zaměstnaná v jedné úspěšné firmě, intenzivně pracuje na své kariéře, ve volném čase hodně sportuje a cestuje… má spoustu přátel a život je jedna velká „party“! Přítele momentálně žádného nemá… vlastně ho ani moc nechce… tak nějak se jí zdá, že by jí bránil v „rozletu“, kdyby jí nedejbůh chtěl přistřihnout křídla a dostat jí do chomoutu?!

A děti? Na ty se Natálka opravdu dívá jen z povzdálí… proboha jenom ne děti! Co by pak měla ze života?! Řešit prdíky a plenky?! To opravdu ne! Jak já té Natálce rozumím! 😀 Vidím v ní sebe před 15ti lety! V té době bylo všechno na světě důležitější než mít děti! Na světě je přece tolik věcí co objevovat, co vyzkoušet, tolik míst kam se podívat… a na děti je ještě spousta času! Odsouvání mateřství do vyššího věku je dnes prostě „in“.

Jenže… bohužel je tu to zatracené jenže!!

Ženská plodnost je právě v 20-25 letech nejvyšší! Je to ideální věk na to pořídit si dítě. Ve věku 20-25 let je šance, že žena otěhotní rychle, nejvyšší. A nejenže otěhotní rychle, ale hlavně otěhotní i „zdravě“.  V tomto věku je nejvyšší šance, že vajíčko po ovulaci bude zdravé, neponese v sobě žádnou chromozomální vadu. O výrazně zvýšeném riziku možných chromozomálních vad ve vyšším věku jsem již psala ve svém eBooku Když čáp nepřilétá.

Kamarádka na mě pořád hledí nevěřícně… jakože tohle fakt myslím vážně? No ano… myslím! A abych vyvrátila její pocit, že jsem nadobro zešílela, tak se dám do vysvětlování!

Proč vůbec uvažovat o zmražení vajíček do budoucna?

Protože počet vajíček ve vaječnících, které má žena k dispozici, byl jasně daný ještě před jejím narozením! Žádné vajíčka se jí již v průběhu života nikdy nevytvoří! Naopak približně 1 000 vajíček každý měsíc nezadržitelně odumírá! 

U ženy se vajíčka tvoří pouze do konce 7 měsíce jejího života v děloze (ano čtěte dobře… ženám se vajíčka vytvářejí pouze v době, kdy jsou samy ještě v bříšku svojí maminky). Při porodu mají děvčátka ve vaječníku 700 000 až 2 miliony nezralých vajíček. Vajíčka postupně hned od porodu každý měsíc zanikají a zaniká jich neuvěřitelné množství… až 1000 za měsíc. Toto odumírání nelze ničím zastavit… probíhá i v období před pubertou, probíhá i v průběhu těhotenství i době kojení, i když berete antikoncepci… ochrana zde neexistuje a každá plodná žena přijde zhruba o 1000 vajíček každý měsíc.

Navíc každá žena se na svět narodí s předem daným počtem vajíček. Tyto vajíčka se postupem věku spotřebovávají. Některé ženy mají ještě ve 40 letech bohatou zásobu vajíček, ale jiné ženy jsou tou dobou již v přechodu a šance na potomka z vlastního vajíčka je nulová.

Bohužel žádná z nás žen neví, co jí bylo dáno do vínku, s jakým počtem vajíček se narodila a kdy se jejich zásoba definitivně vyčerpá. Zásobu vajíček ve vaječníku, které jsou momentálně k dispozici, nazýváme ovariální rezervou. Naštěstí existují určité prediktivní vyšetření, kterými jsme schopni aspoň přibližně ovariální rezervu stanovit. Podrobně jsem o ovariální rezervě psala ve svém předchozím článku – Znát svojí ovariální rezervu se jednoduše vyplatí.

Se stoupajícím věkem se snižuje i kvalita vajíček!

Navíc se stoupajícím věkem nejenom, že dochází ke snižování zásoby vajíček, ale bohužel se i rapidně snižuje jejich kvalitazvyšuje se riziko vývojových vad u plodu. Pod klesající kvalitou vajíček je třeba představit si stále méně dokonale probíhající druhé zrací dělení (toto dělení probíhá těsně před ovulací) a je zatížené stále vyšší chybovostí. Výsledkem je vajíčko, které nemá 23 chromozomů (má jich více nebo méně) a takové vajíčko nemůže dát vzniknout zdravému plodu. Pokud i k otěhotnění dojde, tak těhotenství brzo končí potratem (více na toto téma si můžete přečíst v mém eBooku zdarma a nebo i v mém článku – Když se to stane poprvé).

Krutou pravdou zůstává, že již po 30tých narozeninám šance na otěhotnění klesá, protože jak již bylo uvedeno, klesá celkově počet vajíček ve vaječníku a začíná klesat i jejich kvalita. Tento nepříznivý trend se ještě prohloubí po 35tém roku životu. Šance na otěhotnění po 35tých narozeninách prudce klesá, naopak šance na potrat prudce stoupá.

A tak se často stává, že má žena krásně vybudovanou kariéru, je finančně zabezpečená, má procestovaný takřka celý svět, konečně našla ideálního partnera a tak si řekne: „Nyní je čas na miminko“! A ejhle… miminko nepřichází jako na objednávku. Začne se pátrat pro příčině, proč to nejde a někdy se bohužel i zjistí, že zásoba vajíček ve vaječníku je již takřka zcela vyčerpána a šance na potomka z vlastního vajíčka je prakticky nulová.

A ano, bohužel k vyčerpání zásoby vajíček může dojít klidně i před 40tými narozeninami a někdy i dokonce dříve. Vím, že se to nečte hezky… nechci vás rozhodně nijak děsit! Je spousta žen, které otěhotní bez problémů i po 40cítce… ale kdoví, jak to s ovariální rezervou máte zrovna vy nebo vaše dcera?!

Nestálo by za to pojistit se do budoucna, pokud by to šlo?

V dnešní době se pojišťujeme na ledacos. S manželem jsme nedávno pojišťovali náš dům a máme ho pojištěný i na jeho poškození z důvodu pádu letadla! A to je teda hodně nepravděpodobné, že se to stane! Ale zato šance, že se ženě ve vyšším věku vyčerpá zásoba vajíček, je neoddiskutovatelný fakt, který dříve nebo později potká každou z nás. Nebylo by skvělé se na to připravit? Nebo (pokud tento článek čtěte a svou reprodukci máte již vyřešenou) připravit na to svou dceru, neteř, vnučku… když ony samy mají myšlenky někde úplně jinde, než u drncajícího kočárku?!

Je skvělé, že takovéto „pojištění“ do budoucnosti existuje…

Zákony přírody, které jsou jasně dané, nelze změnit. Odumírání vajíček u ženy nelze ničím zastavit. Stejně však častokrát nelze ani 25letou dívku přesvědčit, že má nejvyšší čas na pořízení miminka. Navíc k tomu ani nejsou často vhodné podmínky – chybí vhodný partner, finanční nejistota, potřeba ukončit studium a najít si své místo ve společnosti. Ani to ani nemluvím o tom, že k rodičovství je potřebná i jistou touha po jeho naplnění, které právě v mladém věku často pochopitelně chybí.

A zde se krásně otevírá možnost social freezingu!

Pod pojmem social freezingem se ukrývá preventivní zamrazování pohlavních buněk – u žen vajíček a u mužů spermií. V tomto článku se zaměřuji na social freezing u žen. Social znamená, že pohlavní buňky se mrazí z nemedicínských důvodů. Jednoduše proto, aby mohly být využity kdykoliv v budoucnu a to i v období, když žena již vlastní vajíčka nemá (je v přechodu nebo jí byly vaječníky odstraněny např. při onkologické léčbě). Tento proces dává ženám možnost počít v budoucnu geneticky vlastního potomka.

Obecně se preventivní zamrazování již běžně doporučuje zejména v případech, kdy se plánuje jakákoliv léčba (zejména onkologická), který by mohla mít za následek snížení počtu či kvality zárodečných buněk. Rovněž se preventivní zamrazování doporučuje těm, kteří pracují v rizikovém prostředí, kde jsou například vystaveni působení chemických látek a radiačnímu záření.

Stále častěji tuto možnost využívají i ženy, které z různých důvodů odkládají své mateřství až na pozdější dobu. Nutno však říci, že obecné povědomí o této možnosti, jak „přelstít“ svůj věk je nízké. Málokterý mladý člověk o této možnosti ví… a i když ví, tak z různých důvodů (zejména finančních) k ní nepřistoupí. A pak, když ve vyšším věku zatouží po potomstvu a zjistí, že to nejde… tak by dal všechno na světě za možnost mít někde hezky v mrazáčku nachystané vlastní reprodukční buňky…

Tak kamarádku jsem evidentně nalomila… ptá se mě, co všechno celý proces obnáší, jak se to provede a hlavně, kolik to vlastně stojí?

Za normálních okolností, u ženy v jednom menstruačním cyklu dozraje pouze 1 vajíčko. Na to, aby jich dozrálo více, musí žena brát hormony = musí podstoupit hormonální stimulaci vaječníků. Na stimulaci vaječníků se používá folikulostimulační hormon, který se aplikuje pomocí podkožních injekcí (bohužel jinak jak pomocí injekcí to zatím nejde 🙁 ).

Vhodnou dávku hormonů ženě vybere lékař na základě zhodnocení jejího celkového stavu při předchozí návštěvě (zohledňuje se její ovariální rezerva, věk, váha, vzhled vaječníků, pravidelnost menstruace atd.). Dávka musí být vybraná citlivě, aby hezky „seděla“, aby vedla k nárůstu většího počtu folikulů, ale zároveň aby ženu neohrozila hyperstimulací.

S aplikací injekcí žena vždy začíná od 2. – 3. dne menstruačního cyklu. Injekce si píchá každé ráno, zhruba ve stejnou dobu a pravidelně dochází na ultrazvukové kontroly do centra asistované reprodukce. Většinou bude potřeba 2-3 návštěvy. Při dosažení vhodné velikosti folikulů se podá injekce na vyvolání dozrání vajíček. Tuto tzv. ukončující injekci si žena píchne přesně 36 hodin před samotným odběrem vajíček. Velice přesné instrukce, jak a kdy co aplikovat obdrží žena v centru, které jí v průběhu stimulace sleduje.

Samotný odběr vajíček se provádí v krátkodobé celkové narkóze. V průběhu narkózy lékař přes pochvu pomocí jehly pod ultrazvukovou kontrolou odebere tekutinu z jednotlivých váčků. V této tekutině se nacházejí vajíčka, která pod mikroskopem hledá embryolog. Všechna kvalitní odebraná vajíčka se zmrazí. Celková délka anestesie je přibližně 15 minut. Po výkonu zůstává žena 2 hodiny pod lékařským dohledem a poté odchází domů.

Vitrifikace – rychlé mražení vajíček

Dnes se na mražení vajíček používá vitrifikace – rychlé mražení vajíček. Výhodou vitrifikace (oproti starším metodám pomalého mražení) je, že při ní nedochází k vytvoření ledových krystalků uvnitř buňky, které by je mohly poškodit. Vajíčka se mrazí v pipelách buď po 1 nebo 2 kusech. Skladují se v Dewarových nádobách s tekutým dusíkem při teplotě téměř -196 stupňů Celsia.  Tímto způsobem zmrazené pohlavní buňky lze uchovávat i několik desítek let, následně se dají velice jednoduše rozmrazit a použít.

 

Kamarádka mi dává další a další otázky…

Kolik vajíček se získá?

Počet získaných vajíček je silně individuální. Záleží na věku ženy, její ovariální rezervě, na dávce zvolených léků a na její individuální reaktivitě na léky. V průměru se u žen kolem 25tého roku života získá 15-20 vajíček. Někdy však i výrazně více, ale i méně.

Nespotřebuje si hormonální stimulací zrychleně svá vlastní vajíčka?

To vůbec ne! Ta vajíčka, která se v procesu hormonální stimulace získají, by tak či tak v příštím měsíci zanikla. Připomínám, že každý měsíc žena nezadržitelně ztrácí až 1000 svých vajíček a ochrana zde neexistuje.

Jaká jsou rizika procesu social freezingu?

Hlavní obavou je možná hyperstimulace vaječníků (OHSS). Stav, kdy vaječníky zareagují přemrštěně na zvolenou dávku léků. Projevuje se tlakem, napětím a pobolíváním v podbřišku, ev. zvětšováním obvodu břicha, což odpovídá různému stupni zvětšení vaječníků mnohočetnými folikuly a hromaděním tekutiny v břišní dutině. Naštěstí dnes se dá úspěšně hyperstimulačnímu syndromu předcházet. Při jakémkoliv podezření jeho možného rozvoje se podá jiný typ ukončující injekce, které rozběhnutí OHSS spolehlivě zabrání.

Další obavou jsou možné komplikace v průběhu narkózyporanění orgánů nebo cév v průběhu operačního výkonu. Zde nelze říct ne. Bohužel žádný operační zákrok není bez rizika. Statistika však naštěstí hraje ve prospěch bezproblémových průběhů výkonů. Komplikací při výkonech (a že se jich tedy provádí hodně) je skutečně naštěstí minimálně.

Vyšetřuje se něco ještě před samotnou hormonální stimulací vaječníku?

Ano. Je nutné před zahájením stimulace zjistit, jakou má žena ovariální rezervu (provede se odběr antimülleriánského hormonu, hormonální profil, zkontroluje se stav vaječníků na ultrazvuku). Některá centra asistované reprodukce nabízejí i možnost genetického vyšetření před výkonem – toto je důležité zejména do budoucna a dokáže odhalit nosičství některých nepěkných onemocnění, jako je například cystická fibróza, muskulární svalová atrofie a jiné. U ženy se vždy provede odběr krve na vyšetření na přítomnost pohlavně přenosných onemocnění – HIV, hepatitidy a syfilis. Při zjištění některé z daných infekcí výkon lze provést, ale získaná vajíčka musí být skladované v karanténě. Já vnímám jako velkou výhodu, že všechna výše uvedená vyšetření ženu (mladou dívku) velice brzy zorientují v tom, jak na tom vlastně je se svým reprodukčním zdravím. V případě zjištění nějakých nepříznivých okolností, je možné na ně pohotově reagovat a zavčas řešit.

Kolik návštěv v centru asistované reprodukce bude potřeba?

průměru 6 (někdy to může být i o 1-2 více nebo i méně). Zahrnují vstupní konzultace, vyšetření, převzetí výsledků, stanovení stimulační dávky léků, sledování v průběhu hormonální stimulace a samotný odběr vajíček v celkové narkóze.

Když se zásoba vajíček u ženy vyčerpá (např. je už v přechodu, nebo musely být z nějakého důvodu odstraněny vaječníky), je vůbec možné otěhotnět?

S věkem ženy klesá nejen počet aktivních vajíček, ale i jejich kvalita. Tento fenomén se však naštěstí netýká dělohy. Zajímavostí v biologii ženy je, že kvalita jejích vajíček obecně klesá podstatně rychleji než kvalita její dělohy. Děloha zde vystupuje jako náš spojenec. Krásně reaguje na hormony při podání zvenčí a je schopna otěhotnění i ve vyšším věku (zcela nezávisle na činnosti vaječníků). To je také důvod, proč starší ženy mohou mít bez problémů děti s použitím darovaných vajíček. Pokud si tedy žena v mladším věku nechá zamrazit vajíčka, může pak sama sobě sloužit jako dárkyně a v takovém případě lze očekávat vysokou šanci na otěhotnění s rozmraženými vlastními vajíčky.

Jak se vajíčka v budoucnu použijí?

Vajíčka se mrazí nejčastěji po 1 nebo po 2 kusech v pipele. Když bude chtít žena otěhotnět, tak se jí rozmrazí jedna pipela. Partner odevzdá spermie. Spermie se vpíchne do vajíčka (nebo vajíček při mražení po 2). Vytvořené embryo se většinou v inkubátoru kultivuje 5 dnů a poté se jednoduše transferuje do vhodně připravené dělohy. Za 2 týdny od transferu se lze těšit na pozitivní těhotenský test.

Do kdy lze podstoupit social freezing?

Ideální doba na provedení social freezingu, tak jak jsem to již uváděla, je zhruba 25 let. V té době je zásoba kvalitních vajíček vysoká. Při social freezingu ve vyšším věku je pravděpodobné, že se získá méně vajíček a budou mít i nižší kvalitu. Ale zase na druhé straně, raději vajíčka aspoň „nějaká“ než vůbec žádná. Věková hranice pro zamrazení vajíček neexistuje. Určitě se ale doporučuje provést výkon do 35 let.

Hradí výkon zdravotní pojišťovna?

Bohužel ne. Ani na něj nic nepřispívá.

Kolik to stojí?

Zde záleží na zvoleném centru. Cena se pohybuje mezi 25 – 35 tisíc Kč. Je ovlivněna dávkou stimulačních léků, které budou spotřebovány v průběhu stimulace. Léky na hormonální stimulaci vaječníků jsou bohužel velice drahé. Většina center poskytuje v ceně skladování zmražených vajíček na 1 rok. Je třeba proto počítat s tím, že každý další rok skladování je zpoplatněn. I zde se ceny liší mezi jednotlivými centry. V průměru je to 2000 – 3000 Kč za skladování vajíček (všech dohromady) za 1 rok až do doby jejich využití. Cena za celý proces social freezingu skutečně není malá, ale myslím, že za „pojištěnou“ možnost mít vlastního potomka to stojí! A taky je to pouze zlomek ceny, který by byl zaplacen při nutnosti využít darované vajíčko nebo provést vlastní IVF cyklus s vysokou dávkou stimulačních preparátů ve vyšším věku.

Je jistota, že žena v budoucnu otěhotní na 100%?

Ne, 100% otěhotnění ze zmrazených vajíček neumíme v současnosti dosáhnout. Vstupují do toho mnohé jiné faktory, které otěhotnění ovlivňují. Jedná se zejména o kvalitu spermií, které budou vajíčko v budoucnu oplodňovat, správné nachystání děložní sliznice na příjem embrya a další.  Schopnost vytvoření životaschopného embrya a úspěšného dosažení těhotenství je však stále velmi vysoká.

Co když se žena rozhodne, že vajíčka již nebude chtít využít?

Podepíše se žádost o ukončení skladování a vajíčka se následně zlikvidují. Pokud vás napadá, že by se mohla nabídnout k darování… tak to bohužel česká legislativa neumožňuje. Dárkyně musí být před procesem darování pečlivě vyšetřena a musí splňovat předem stanovená kritéria.

Když se žena rozhodne, že chce podstoupit social freezing… co má udělat?

Stačí si na internetu vybrat centrum asistované reprodukce, který daný výkon nabízí. Zavolat jednoduše na recepci a objednat se na vstupní konzultaci.

Tak co na to říkáte vy? Za mě je social freezing skvělá věc! Já kdybych měla dceru, tak jí zamražení vlastních vajíček do rezervy určitě doporučím a i jí na to finančně přispěji ;-)… vždyť bych se chtěla stát taky i někdy babičkou. Kamarádka souhlasně přikyvuje… a já myslím, že si Natálka tento rok otevře skutečně nečekaný a hodně COOL dárek k narozeninám! 😀

Naše babička a Pietro 🙂

Jsem expertka na léčbu neplodnosti, lékařka s nadstavbovou atestací z oboru Reprodukční medicíny a šťastná maminka dvou krásných dětí. Strastiplnou cestou za vytouženým miminkem jsem si sama prošla. Nyní se na neplodnost dívám celostně a provázím ženy na jejich cestě za vysněným dítětem. Dělím se s nimi o moje vědomosti a zkušenosti a pomáhám jim nad neplodností zvítězit! Jsem autorkou eBooku Tajemství přirozeného početí >>, který se stane vašim spolehlivým průvodcem na cestě k vytouženému miminku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.